Reklama

Reklama

CBOS: W wyborach do Sejmu 34 proc. dla PiS, 30 proc. dla PO

W wyborach do Sejmu 25 października PiS mogłoby liczyć na 34 proc. głosów, a PO na 30 proc. - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Według badania, do Sejmu dostałyby się też: ruch Pawła Kukiza (7 proc.), Nowoczesna Ryszarda Petru (6 proc.) i PSL (5 proc.).

Pozostałe ugrupowania - jak wynika z sondażu - znalazłyby się poza parlamentem.

W porównaniu z wynikami z sierpnia poparcie dla PiS zmniejszyło się o 2 punkty procentowe. Na drugim miejscu znalazło się PO, z poparciem 30 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W ciągu miesiąca partia rządząca zyskała 3 punkty proc.

Do Sejmu weszłyby również: formacja Pawła Kukiza "Kukiz'15", na którą we wrześniu chciało zagłosować 7 proc. badanych, czyli o 5 proc. mniej niż w sierpniu, ugrupowanie Nowoczesna Ryszarda Petru z poparciem 6 proc. (wzrost o 2 proc.) oraz PSL z poparciem 5 proc. (wzrost o 1 proc).

Reklama

Poniżej wyborczego progu znalazła się Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, która zdobyła co prawda taki sam wynik jak PSL (5 proc.), jednak jako koalicja wyborcza spełnić musi wyższe wymagania. W sierpniowym sondażu Zjednoczoną Lewicę poparło 4 proc. respondentów.

Wynik bliski wyborczego progu osiągnęło jeszcze ugrupowanie KORWIN (4 proc. głosów), co w porównaniu z sierpniem oznacza wzrost o 3 proc. Najmniejsze poparcie odnotowała Partia Razem (1 proc.).

Autorzy badania zaznaczyli, że na nieco ponad miesiąc przed dniem głosowania 60 proc. dorosłych Polaków chciałoby wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu lub czuje się w obowiązku, by taką deklarację złożyć. Prawie jedna czwarta uprawnionych do głosowania (24 proc.), według swych zapewnień, waha się jeszcze, czy iść głosować, a 16 proc. z góry odrzuca możliwość uczestniczenia w wyborach.

Na miesiąc przed dniem wyborów 8 proc. respondentów wybierających się do urn nie wie jeszcze, na która partię będzie głosować. Według autorów sondażu doświadczenie pokazuje, że bardzo często są to osoby, które ostatecznie nie pójdą do lokali wyborczych i nie będą głosować.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo, w dniach 17-23 września na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy