Reklama

Reklama

CBOS: Oto, co Polacy sądzą o Lechu Wałęsie

​Polacy podzieleni w ocenie Lecha Wałęsy - wynika z sondażu CBOS. 40 procent ankietowanych nie wie co sądzić o wiarygodności ujawnionych przez IPN materiałów dotyczących tajnego współpracownika Bolka. 34 procent uznaje je za prawdziwe, a 26 procent nie wierzy w ich autentyczność.

45 procent ankietowanych uważa, że decyzja o udostępnieniu materiałów IPN o TW Bolku była słuszna, 43 procent ocenia ją krytycznie. W porównaniu z badaniem z 2008 roku znacznie wzrósł odsetek Polaków, którzy uznają, że Lech Wałęsa był w jakimś momencie agentem SB - z 28 do 46 procent. Z 9 do 23 procent zwiększyła się grupa tych, którzy uważają, że jako świadomy i długotrwały współpracownik bezpieki działał na szkodę przyjaciół i kolegów. 

Równocześnie niemal połowa ankietowanych przez CBOS zgadza się ze stwierdzeniem, że nawet jeśli Lech Wałęsa zgodził się na współpracę z SB, to jego późniejsze działania unieważniają ten epizod. Dwie trzecie badanych - 66 procent - sądzi, że odegrał pozytywną rolę w historii Polski. 78 procent dobrze ocenia go w roli przywódcę pierwszej Solidarności. 54 procent badanych chce ustalenia prawdy o Lechu Wałęsie, a 39 procent uważa, że nie należy niszczyć jego legendy.

Reklama

Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) między 2. a 9. marca na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski liczącej 1034 osoby.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy