Reklama

Reklama

CBA zatrzymało posła PO Stanisława Gawłowskiego

CBA zatrzymało formalnie posła PO Stanisława Gawłowskiego - poinformował w piątek na Twitterze pełnomocnik posła, mec. Roman Giertych.

Gawłowski stawił się w piątek ze swoim pełnomocnikiem w szczecińskim wydziale Prokuratury Krajowej. W czwartek Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Gawłowskiego. Z wnioskiem o taką zgodę wystąpiła do Sejmu Prokuratura Krajowa.

"Pierwszy więzień polityczny Jarosława Kaczyńskiego"

Nieco wcześniej na briefingu prasowym przed wejściem do budynku prokuratury mec. Giertych mówił, że "jeżeli dzisiaj dojdzie do zatrzymania posła Gawłowskiego, to będziemy mieli do czynienia z pierwszym więźniem politycznym Jarosława Kaczyńskiego". Pełnomocnik posła ocenił wtedy, że nie widzi żadnych podstaw do zatrzymania, ani do stosowania aresztu.

Reklama

"Poseł Gawłowski nie tylko nie unika prokuratury, ale jest wręcz namolny (...). Byliśmy tu już miesiąc temu i nie usłyszeliśmy zarzutów. Areszt się stosuje, gdy istnieje obawa matactwa lub ukrywania się podejrzanego" - powiedział Giertych. Dodał, że w tej sytuacji żadna obawa matactwa ani ukrywanie się "nie może mieć miejsca".

"Prokuratura nie ma żadnych podstaw"

Sam Gawłowski podkreślił przed wejściem do budynku prokuratury, że kolejny raz przychodzi do prokuratury dobrowolnie. "Od trzech miesięcy nie mam immunitetu, prokuratura mogła mi postawić zarzuty, jeżeli tylko miała dowody" - podkreślał. Jego zdaniem, "dziennikarze udowodnili, że prokuratura nie ma żadnych podstaw ani poważnych argumentów, poza zeznaniem trojga ludzi, związanych z Prawem i Sprawiedliwością".

"To są tak naprawdę pomówienia, które mają doprowadzić tylko do tego, żeby ci ludzie z PiS mieli łagodniejszą, lepszą sytuację prawną, bo wszyscy stoją pod zarzutami" - ocenił.

Pięć zarzutów

Jak informuje Prokuratura Krajowa, po przesłuchaniu Gawłowskiego może zaistnieć konieczność zastosowania wobec niego środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. 

Jeszcze w piątek poseł ma usłyszeć zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, m.in. o charakterze korupcyjnym.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zamierza przedstawić Gawłowskiemu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Chodzi o okres, gdy Gawłowski pełnił funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządzie PO-PSL. Wówczas miał przyjąć jako łapówkę co najmniej 175 tys. zł w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tys. zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy