Reklama

Były szef CBA Paweł W. usłyszał zarzuty. Chodzi o wyłudzenia zwrotu podatku VAT

Były szef CBA Paweł W. usłyszał w środę zarzuty w śledztwie dotyczącym procedury Tax Free. Wobec Pawła W. zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Jak przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski, Paweł W. usłyszał w środę zarzuty w śledztwie dotyczącym procedury Tax Free. 

Zarzuty dla byłego szefa CBA

- W toku nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie śledztwa dotyczącego bezpodstawnego zwrotu podatku od towarów i usług w ramach tzw. procedury Tax Free, zarzuty usłyszał Paweł W. - poinformował Blajerski.

Zawiadomienie o przestępstwie będące podstawą wszczęcia postępowania w sprawie złożyło Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów.

Jak podał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zarzuty przedstawione Pawłowi W. dotyczą wprowadzenia w błąd funkcjonariuszy służby celno-skarbowej poprzez podanie się za osobę nie mającą stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a przez to uprawnioną do skorzystania z procedury służącej zwrotowi podatku od towarów i usług.

Reklama

Miał wyłudzić 12. tys. zł

- Według sformułowanych zarzutów Paweł W. wyłudził oświadczenie nieprawdy od organów służby celno-skarbowej wystawionej dokumentacji, a następnie użył tejże dokumentacji dotyczącej procedury Tax Free, po czym zadeklarował wywóz poza granicę Unii Europejskiej towarów o wartości ponad 64 tys. zł. W ten sposób - według ustaleń śledczych - miało dojść do wyłudzenia przez Pawła W. prawie 12 tys. zł z tytułu bezpodstawnego zwrotu podatku VAT - wyjaśnił Karol Blajerski.

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że Paweł W. przekraczał granicę RP jako doradca organów UE wysokiego szczebla posługując się paszportem dyplomatycznym uzyskanym jeszcze w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Po przesłuchaniu zastosowano wobec Pawła W. środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Paweł W. pełnił funkcję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2009-2015.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: CBA | wyłudzanie VAT | zarzuty | sąd | Paweł W

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy