Reklama

Były komendant milicji w Chełmie oskarżony o "zbrodnię przeciw ludzkości"

​O bezprawne pozbawienie wolności 68 opozycjonistów w pierwszych dniach stanu wojennego oskarżył IPN byłego komendanta wojewódzkiego MO w Chełmie (Lubelskie), Henryka K. Według IPN była to zbrodnia komunistyczna przeciwko ludzkości, nieulegająca przedawnieniu.

Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Chełmie - poinformowała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Według ustaleń IPN Henryk K., jako komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Chełmie, w dniach od 12 do 16 grudnia 1981 r., wydał decyzje o internowaniu 68 działaczy ówczesnej opozycji. Jako podstawę prawną powoływał dekret "o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego". W rzeczywistości takiego aktu prawnego nie było.

"Dopiero w 17 grudnia opublikowany został 'Dekret o stanie wojennym', a więc inny akt prawny. W dniach od 12 do 16 grudnia 1981 r. nie było podstawy prawnej dla działań podjętych przez oskarżonego. Bezprawnie pozbawił on wolności 68 osób" - powiedział PAP naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie, prokurator Jacek Nowakowski.

Reklama

IPN uznał czyny oskarżonego za zbrodnię komunistyczną, stanowiąca jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, z tego wywodzi, że nie uległy one przedawnieniu. "Decyduje o tym rozmach akcji wymierzonej w grupę osób. Było to wykonanie woli politycznej zmierzającej do osłabienia opozycji" - wyjaśnił Nowakowski.

"Oskarżony nie zaprzeczył faktom, ale nie przyznał się do winy" - zaznaczył prokurator IPN.

Henryk K. ma 83 lata. Służbę rozpoczął w 1953 r. po ukończeniu szkoły Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Czerwińsku. Był oficerem operacyjnym Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu, a od 1971 r. zastępcą naczelnika Wydziału VI SB Komendy Wojewódzkiej MO w tym mieście. W 1976 r. został mianowany zastępcą komendanta wojewódzkiego MO ds. SB w Lublinie. Od stycznia 1981 r., w stopniu pułkownika, był komendantem MO w Chełmie. W 1990 r. przeszedł na emeryturę. Obecnie mieszka w Lublinie.

Sprawa ze Szczecina

Różne oddziały IPN prowadziły zakończone oskarżeniami lub nadal prowadzą śledztwa dotyczące internowań działaczy NSZZ "Solidarność", które zaczęły się zanim dekret o stanie wojennym zaczął obowiązywać. We wrześniu tego roku Sąd Okręgowy w Szczecinie prawomocnie umorzył postępowanie wobec b. komendanta wojewódzkiego MO w tym mieście, oskarżonego o bezprawne internowanie 59 działaczy opozycyjnych między 12 a 16 grudnia 1981 r. Szczeciński sąd uznał, że czyny zarzucone oskarżonemu nie były zbrodnią przeciwko ludzkości, zatem uległy przedawnieniu.

Sąd "nie dopatrzył się cech w zachowaniu oskarżonego, które mogłyby świadczyć o tym, że popełnił on zbrodnię przeciwko ludzkości, albowiem działał na podstawie rozporządzeń wydanych przez ówczesne najwyższe władze państwowe" - wyjaśniał wtedy rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

IPN zapowiedział wniesienie kasacji od tego orzeczenia do Sądu Najwyższego. "Uważamy, że mamy podstawy do wniesienia kasacji i będzie ona złożona" - powiedział PAP w środę rzecznik Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prokurator Robert Janicki. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: milicja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy