Reklama

Reklama

Burze w Polsce. W sieci pojawiły się nagrania z nawałnic

Na piątkowy wieczór i noc z piątku na sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami i burzami z gradem dla zachodniej i południowej Polski. Zjawiska mogą być gwałtowne. Od zachodu nad Polską przechodzi już front burzowy, co internauci uwiecznili na nagraniach.

"Na południu, południowym zachodzie i północnym zachodzie dochodzi do coraz intensywniejszego rozwoju konwekcji. Burzom towarzyszy nawalny deszcz, którego natężanie lokalnie dochodzi do 25-30 mm/h (zwłaszcza na obszarze woj.zachodniopomorskiego i w rejonie Tatr)" - przekazał IMGW. 

Alerty drugiego stopnia ostrzegające przed burzami i burzami z gradem obowiązują w województwach południowej i zachodniej Polski. 

Burze i gwałtowne opady już pojawiają się nad częścią kraju, o czym informują internauci. Silny wiatr i opady wystąpiły nad województwem śląskim, m.in. w Raciborzu. 

Reklama

Groźnie także było w Gliwicach, gdzie spadł obfity deszcz i pojawił się silny wiatr. Burzom towarzyszyły także opady gradu. Mające ponad centymetr średnicy kule fotografowali mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego. 

RCB rozsyła alerty

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało  alerty do mieszkańców dziesięciu województw. Uwaga! Możliwy silny wiatr i burze - ostrzega RCB w wiadomościach.

Mieszkańcy tych regionów, w których burze mogą być bardziej gwałtowne, dostali w piątek alerty RCB. "Uwaga! Dziś i w nocy 19/20.08 możliwy silny wiatr i burze. W czasie burz znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - ostrzegło Centrum.

Wiadomości otrzymały osoby przebywające na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego. To na tym obszarze ostrzeżenia IMGW mają wyższy, drugi stopień. Synoptycy przewidują, że w czasie burz spadnie tam nawet 40 mm deszczu, a wiatr będzie osiągał w porywach do 110 km/h.

RCB przypomina na swojej stronie, że o przypadkach, które mogą być niebezpieczne, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy