Reklama

Reklama

Burze w całym kraju. Mapa burzowa IMGW

IMGW ostrzega przed burzami. W piątek mogą występować w całym kraju. W wielu miejscach prognozowane są ulewy oraz grad. Spokojniejsza pogoda czeka nas w weekend. W sobotę i niedzielę będzie głównie słonecznie, choć możliwe są też przelotne opady deszczu. Temperatura nie przekroczy 30 stopni Celsjusza.

"W piątek pogoda nadal dynamiczna, w wielu miejscach występować będą silne burze, a we wschodniej połowie Polski jeszcze upalnie. W kolejnych dniach weekendu nieco odpoczniemy od upału, chociaż od niedzieli ponownie napływać będzie ciepłe powietrze. Będzie też mniej opadów i burz, które występować będą już bardziej lokalnie" - przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

W piątek wschód kraju znajduje się w gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego, a zachodnia - w chłodniejszej polarnej morskiej.

Na zachodzie będzie większe zachmurzenie, termometry wskazywać tam będą od 20 stopni w Szczecinie do 32 w Kielcach czy Rzeszowie. W całym kraju może przelotnie popadać, możliwe są też burze w towarzystwie gradu i silnych porywach wiatru, nawet do 100 km/h.

Reklama

Mapa burzowa IMGW

"Dziś najlepsze warunki do rozwoju groźnych burz występować będą w pasie od Pomorza Wschodniego, Warmii i Mazur po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie" - podaje IMGW.

Burzom będą tam towarzyszyć opady deszczu do 50 mm, punktowo do 70 mm.

Będzie wiał silny wiatr w porywach do około 100 km/h.

Prognozowany jest też grad do około 3-5 cm średnicy.

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Na zachodzie kraju burze będą mniej gwałtowne. Opady deszczu na zachodzie na ogół nie powinny przekraczać 30 mm, lokalnie 40 mm, a porywy wiatru 90 km/h.

Na wschodzie burze są najmniej prawdopodobne, ale IMGW ich nie wyklucza.

Pogoda na weekend

W sobotę, jak prognozuje IMGW, nad przeważające obszary kraju napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie, jedynie wschodnia Polska pozostanie w gorącym i wilgotnym powietrzu zwrotnikowym.

Temperatura wyniesie ok. 25 stopni, trochę cieplej będzie w woj. podlaskim. Miejscami może przelotnie popadać i zagrzmieć.

Bez burz powinna upływać niedziela. Miejscami może być pochmurno i przelotnie spaść deszcz.

Temperatura nie przekroczy 30 stopni, w większości kraju będzie oscylować w granicach 22-28.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne