Reklama

Reklama

Budka o kandydacie Porozumienia na RPO: Wysokie kwalifikacje zawodowe

Lider Porozumienia Jarosław Gowin przedstawił w środę kandydata rekomendowanego przez tę partię na Rzecznika praw Obywatelskich. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził jednak, że jest "mało prawdopodobne", by prof. Marka Konopczyńskiego poparło PiS. "Bardzo wysoko oceniam jego kwalifikacje zawodowe" - powiedział z kolei o kandydacie Gowina przewodniczący PO Borys Budka.

Lider Porozumienia Jarosław Gowin powiedział w środę w Pile, że kandydatem jego partii na Rzecznika Praw Obywatelskich jest prof. Marek Konopczyński. Termin zgłaszania kandydatów na RPO upływa w czwartek.

Gowin: Kandydata na RPO miało przedstawić Porozumienie

- Przedstawiłem dzisiaj kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości osobę, która ma rekomendację Porozumienia, pana prof. Marka Konopczyńskiego. Czekamy na decyzję PiS oraz Solidarnej Polski, czy gotowe będą poprzeć tę kandydaturę" - powiedział Gowin dziennikarzom w środę w Pile.

Jan Filip Libicki o głosowaniu nad RPO. Będzie nowy kandydat?

Reklama

Przyznał, że koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy nie zadeklarowali jeszcze, czy poprą przedstawioną przez Porozumienie kandydaturę. - Wcześniej umawialiśmy się, że to właśnie Porozumienie wskaże kolejnego kandydata. Mam nadzieję, że to ustalenie pozostaje w mocy - powiedział.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany w środę przez dziennikarzy czy kandydat Porozumienia na RPO jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy, odparł: - Nie, to jest na razie kandydatura Porozumienia. Dopytywany, czy PiS ją poprze, odpowiedział: - Zastanowimy się dzisiaj. Myślę, że to jest mało prawdopodobne.

To piąta próba powołania przez parlament nowego RPO.

Budka: Proponowaliśmy go do komisji ds. pedofilii

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka powiedział w środę w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie), że "bardzo wysoko ocenia kwalifikacje zawodowe" prof. Marka Konopczyńskiego. Lider PO przypomniał, że był on kandydatem jego ugrupowania do komisji ds. pedofilii.

- Cieszę się, że sięga się po osoby, które są rekomendowane do wysokich stanowisk przez opozycję - powiedział Budka. - Niewątpliwie dorobek profesora i to, że nie jest kandydatem politycznym, są jego atutem. Jest człowiekiem, o którym bardzo dobrze wypowiadają się profesjonaliści, ludzie, z którymi współpracuje - powiedział polityk opozycji.

Lidia Staroń faworytką w przedbiegach kolejnej próby wyboru RPO

Budka dodał, że ze względu na mijający w czwartek termin zakreślony przez marszałek Sejmu do zgłaszania kandydatur na RPO, do tego czasu jego ugrupowanie będzie w tej sprawie prowadzić rozmowy.

- Rozmawiam z partnerami w Koalicji Obywatelskiej. Kogo poprzemy, to się okaże. Jest możliwe, że zgłosimy wspólnego kandydata na RPO z PSL-em lub Lewicą, to jest kwestia rozmów, do jutra rozmawiamy o najlepszym wariancie - zastrzegł jednak Budka odnosząc się do informacji o kandydacie Porozumienia na RPO.

Piąta próba powołania Rzecznika Praw Obywatelskich

Marek Konopczyński to pedagog, specjalista resocjalizacji oraz profesor nauk społecznych, kierownik Katedry Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu ubiegłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Prezydent: Zmiana RPO w Polsce jest sprawą pilną

Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy