Reklama

Buczenie w Filharmonii Narodowej po odczytaniu listu Kaczyńskiego

W piątek w warszawskiej Filharmonii Narodowej odbył się koncert laureatów I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. W jego trakcie minister kultury Piotr Gliński odczytał list Jarosława Kaczyńskiego. Sala zareagowała buczeniem.

W Warszawie odbyło się niecodzienne wydarzenie, bo z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po raz pierwszy zorganizowano Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.

W finałowej uroczystości wziął udział minister kultury Piotr Gliński, który wychodząc na scenę powiedział:

"Szanowni państwo, do organizatorów konkursu list napisała osoba, która od początku instytucjonalnej historii tego przedsięwzięcia była dobrym patronem naszego konkursu" - powiedział Gliński i zaczął czytać list, nie mówiąc wcześniej, kto jest jego nadawcą. Gdy na koniec przeczytał: "Łączę wyrazy szacunku, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości", sala zareagowała z jednej strony oklaskami, a z drugiej głośnym buczeniem.

Reklama

Pełna treść listu Jarosława Kaczyńskiego:

"Szanowny panie premierze, panie dyrektorze, szanowni państwo, z całego serca dziękuję za życzliwość, pamięć i zaproszenie na koncert laureatów I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Z wielką przyjemnością wziąłbym udział jako słuchacz w tym wyjątkowym wydarzeniu, ale niestety, z powodu wcześniej przyjętych zobowiązań, nie będzie to możliwe. Korzystając z okazji chciałbym wyrazić moją ogromną radość, iż 100. rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości została uświetniona w takiej właśnie szczególnej formie. Można powiedzieć, że odrodzeniu się niezależnego bytu państwa polskiego w 1918 roku, postawiliśmy pomnik trwalszy niż ze spiżu. Mam graniczącą z pewnością nadzieję, że ten nowy konkurs już wkrótce zdobędzie taką samą renomę jak tradycyjny konkurs, a laury na nim zdobyte również będą artystom otwierać drogę z przedsionka sławy do światowej kariery. Moja radość jest tym większa, że przybyła Polsce jeszcze jedna impreza o najwyższej randze, co przyczyni się mówiąc językiem marketingowym, do wzmocnienia naszej narodowej marki. Pomysłodawcom i organizatorom I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych należy się zatem wielka owacja na stojąco. Jeszcze raz dziękuję za pamięć i zaproszenie. Chciałbym życzyć nie tylko panom, ale też i Polsce, by ten nowy konkurs stał się natchnieniem i inspiracją dla innych wspaniałych przedsięwzięć wzbogacających nasze życie kulturalne i rozsławiających imię naszej ojczyzny. Łączę wyrazy szacunku, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości".

Reakcja widzów koncertu na list Kaczyńskiego (od 19:30):

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy