Reklama

Reklama

Brytyjska para książęca z wizytą w Gdańsku

Tłumy mieszkańców i turystów wymachujących chorągiewkami brytyjskimi i polskimi powitało księcia i księżną Cambridge w Gdańsku w pobliżu Fontanny Neptuna na Głównym Mieście. Oficjalnie Williama i Kate powitał w Dworze Artusa w Gdańsku prezydent miasta Paweł Adamowicz.

We wtorek, w drugim dniu wizyty księcia i księżnej Cambridge w Polsce, książęca para przebywa na Pomorzu. Na powitanie książęcej pary w Gdańsku przygotowano po trzy tysiące chorągiewek, brytyjskich i polskich. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po oficjalnym powitaniu w Dworze Artusa oprowadził gości po Dworze Artusa i wręczył książęcej parze pamiątkowy prezent. Kate otrzymała bursztynową kolię a William - spinki mankietowe.

Po wizycie w Dworze Artusa goście wyszli na przedproża Dworu Artusa i odbyli krótki spacer. Miejscem spaceru pary książęcej w Gdańsku był tylko teren przed Dworem Artusa i wokół Fontanny Neptuna. William i Kate przyglądali się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, m.in. przy wykorzystaniu kopii średniowiecznego warsztatu. Zorganizowano go pod rozłożystą lipą rosnącą w pobliżu Fontanny Neptuna.

Reklama

Degustowano także pierogi, z nadzieniem z cielęciny i z kurek. Pierogi z cielęciną przygotowano wg. specjalnej receptury z 1999 roku, tej samej, według której przygotowano też potrawę dla papieża Jana Pawła II. Dla księżnej Kate przygotowano też specjalnego pieroga w kształcie cukierka. Nadzienie było tajemnicą. Goście byli częstowani gdańskim słodkim likierem Goldwasser, który jest produkowany w mieście od XVI wieku. Atrakcją był także występ szczudlarzy, którzy prezentowali alegorie ze Złotej Bramy, tj. Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa.

W rejonie fontanny książęca para spotkała się także z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce. Spacer wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa trwał około pół godziny; stamtąd Kate i William udali się do Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii.

Książę i księżna Cambridge przybyli do ECS

Brytyjska para książęca William i Kate przybyła do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Goście, m.in. w towarzystwie dyrektora ECS mają zwiedzić wystawę o historii Solidarności i spotkać się z grupą opozycjonistów, m.in. z Lechem Wałęsą i Zbigniewem Bujakiem.

Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności ma zakończyć we wtorek pobyt książęcej pary w Gdańsku. Gości w ogrodzie zimowym ma powitać dyrektor ECS, Basil Kerski. Następnie delegacja ma rozpocząć zwiedzanie wystawy stałej prezentującej historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Program zwiedzania przewiduje przystanki m.in. przy Tablicy 21 Postulatów, wózku Lecha Wałęsy, milicyjnym wozie oraz częściach wystawy pokazujących wizytę papieża Jana Pawła II, pomoc Wielkiej Brytanii dla Polski i wystąpienie Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie. Brytyjskiej parze książęcej mają być też pokazane filmy, m.in. o końcu strajku.

W Sali Jana Pawła II książę William i księżna Kate mają się spotkać z liderami Solidarności, z Lechem Wałęsą, Bożeną Rybicką-Grzywaczewską, Bogdanem Lisem, Zbigniewem Bujakiem, Zbigniewem Janasem i Mieczysławem Gilem.

Następnie książęca para w towarzystwie grupy byłych opozycjonistów ma opuścić ECS, przejść przez historyczną Bramę nr 2 pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Książę William i księżna Kate pod Pomnikiem mają złożyć biało-czerwone róże.

Następnie po pożegnaniu z dyrektorem ECS i działaczami goście mają wyjechać do Warszawy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne