Reklama

Brunon Kwiecień pozostanie w areszcie. Obrona skarży Polskę

Zatrzymany pod zarzutem przygotowania zamachu na Sejm Brunon Kwiecień pozostanie w areszcie. Tymczasem prawnicy oskarżonego planują złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Dotychczasowy termin stosowania aresztu ubiegał 30 października. Z wnioskiem o przedłużenie aresztu wystąpił krakowski Sąd Okręgowy, przed którym od stycznia 2014 r. toczy się proces Kwietnia. Oskarżony przebywa w areszcie od 9 listopada 2012 r., tj. blisko trzy lata.

Sąd Apelacyjny uwzględnił argumenty sądu pierwszej instancji, że za dalszym stosowaniem aresztu nadal przemawiają m.in. szczególna zawiłość sprawy, obawa matactwa i realne zagrożenie, że oskarżony przebywając na wolności może dopuścić się przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu.

Reklama

Brunon Kwiecień odpowiada przed sądem za przygotowywanie od lipca do listopada 2012 r. ataku terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, nakłanianie w 2011 r. dwóch studentów do przeprowadzenia zamachu oraz nielegalne posiadanie broni i handel nią. Według śledczych doktor chemii, były pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu 4 tony materiałów wybuchowych na bazie saletry, umieszczonych w pojeździe skot. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu.

W śledztwie Kwiecień przyznał się do tego, że przygotowywał i opracowywał zamach na gmach Sejmu, natomiast nie poczuwa się do winy i twierdzi, że inspirowała go inna osoba. Nie przyznał się do podżegania studentów ani do posiadania broni i handlu nią. Przed sądem wyraził zgodę na publikowanie jego wizerunku i pełnych danych osobowych. Grozi mu kara do 15 lat więzienia.

Tymczasem jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, obrońcy Kwietnia planują złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Adwokaci skarżą państwo Polskie o przewlekłość postępowania w sprawie planowania i przygotowywania zamachu na Sejm.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Brunon Kwiecień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy