Reklama

Reklama

Bronisław Komorowski: Wojna nam nie grozi

Rząd ma świadomość, że przesadził z budowaniem napięcia, czego dowodem jest ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego w Polskim Radiu, w którym powiedział, że wojna nam nie grozi. Ja się w pełni zgadzam, tylko chciałbym zapytać: po co było wojną straszyć? - komentuje były prezydent Bronisław Komorowski. Zapytany o to, co by zrobił, gdyby do jego drzwi zapukali migranci, stwierdził: "Pewnie bym napoił i nakarmił i zaproponował, żeby poszli dalej".

"Fakt" zapytał Bronisława Komorowskiego o to, czy w związku z sytuacją na pograniczu polsko-białoruskim może dojść do wojny. "Wszyscy boją się wojny. Myślę, że rząd niepotrzebnie straszył wojną na samym początku. (...) Odnoszę wrażenie, że rząd świadomie budował stopniowo narastające poczucie zagrożenia i wprost grozy" - ocenił były prezydent.

"Wydaje mi się, że rząd ma świadomość, że przesadził z budowaniem napięcia, czego dowodem jest ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego w Polskim Radiu, w którym powiedział, że wojna nam nie grozi. Ja się z panem prezesem w pełni zgadzam, tylko chciałbym zapytać: po co było wojną straszyć?" - dodał.

Reklama

Bronisław Komorowski był też pytany przez "Fakt" o ocenę działania żołnierzy, policjantów i strażników granicznych. "Nie da się ich ocenić jednoznacznie. Popełniono masę błędów wizerunkowych na samym początku" - ocenił.

Komorowski: Pewnie bym napoił i nakarmił i zaproponował, żeby poszli dalej

Były prezydent zapytany o to, co by zrobił, gdyby do jego drzwi zapukali migranci (Komorowski mieszka w Budzie Ruskiej, ok. 30 km od granicy), były prezydent stwierdził: "Pewnie bym napoił i nakarmił i zaproponował, żeby poszli dalej. Może do Niemiec".

Komorowski mówił też o nastrojach swoich sąsiadów związanych z migrantami. Stwierdził, że początkowo dominowało współczucie. Jednak postawy zmieniły się po agresywnych działaniach młodych ludzi na granicy, próbujących ją forsować. "Ludzie zauważyli wtedy, że to nie tylko kobiety i dzieci, ale i agresywni mężczyźni, na dodatek wyposażeni przez Białorusinów. Wtedy postawy ludzi się zmieniły. Jest mniej empatii, a więcej obawy i lęku" - ocenił.

Reklama

Reklama

Reklama