Reklama

Reklama

Brak jedności w klubie PiS. Radosław Fogiel: Ubolewam

Wicerzecznik PiS wyraził ubolewanie z powodu tego, że część posłów klubu PiS głosowała za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - Jeżeli ktoś np. chciałby poprzeć tę ustawę, ale ma jakieś drobne wątpliwości, być może dyscyplina pomogłaby mu je rozstrzygnąć - powiedział.

Radosław Fogiel był pytany w czwartek (17 września) w Programie 1 Polskiego Radia, czy w całej Zjednoczonej Prawicy jest poparcie dla projektu ustawy o ochronie zwierząt, bo w środowym głosowaniu posłowie Solidarnej Polski - ugrupowania Zbigniewa Ziobry głosowali za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

- Ubolewam, że nie wszyscy posłowie, którzy tworzą klub sejmowy Prawa i Sprawiedliwości, już wczoraj poparli tę ustawę, że niektórzy głosowali za jej odrzuceniem - mówił. - Mam nadzieję, że mimo wszystko empatia wobec zwierząt weźmie górę nad jej ostateczną wersją - dodał wicerzecznik PiS.

Reklama

Zapytany, czy w przypadku tego projektu powinna zostać zarządzona w klubie dyscyplina, odpowiedział, że będą to decyzje władz klubu PiS. - Dyscyplina ma swoje plusy i minusy - zauważył. - Jeżeli ktoś np. chciałby poprzeć tę ustawę, ale ma jakieś drobne wątpliwości, być może dyscyplina pomogłaby mu je rozstrzygnąć - zaznaczył.

- Chciałbym, żeby wszystkich 460 posłów zagłosowało za tym projektem, bo ten projekt jest w jakiejś mierze miarą naszego podejścia do innych, nie tylko do zwierząt - mówił Fogiel.

Zaznaczył, że nie łączyłby głosowania Solidarnej Polski w sprawie ochrony zwierząt z trwającymi rozmowami koalicyjnymi w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Jak głosowali posłowie? 

Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS, m.in. ci związani z Solidarną Polską, w tym lider tej partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister środowiska Michał Woś, wiceministrowie sprawiedliwości Michał Wójcik i Sebastian Kaleta, a ponadto Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Zbigniew Cymański, Norbert Kaczmarczyk i Jacek Ozdoba.

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

W czwartek rano po całonocnych obradach komisja rolnictwa zakończyła pracę nad projektem ustawy. Będą one kontynuowane na sali plenarnej.

Reklama

Reklama

Reklama