Reklama

Reklama

​Borys Budka o wniosku ws. marszałka Grodzkiego: Żenująca próba

Borys Budka skomentował wniosek szczecińskiej prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Według przewodniczącego PO jest to próba przykrycia obecnych wydarzeń w Polsce.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie chce uchylenia immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu i skierowała już w tej sprawie wniosek do Senatu RP. Prokuratura - jak poinformowano w poniedziałek - zamierza postawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych - w 2006, 2009 i 2012 roku.

Budka zapytany w poniedziałek w Radiu TOK FM co sądzi o wniosku, odparł, że "przede wszystkim dzisiaj prokuratura powinna tłumaczyć się z tego, że umorzyła sprawę przeciwko (prezesowi PKN Orlen Danielowi) Obajtkowi". - Najpierw (minister sprawiedliwości Zbigniew) Ziobro i spółka zmienili prawo, żeby móc wycofać akt oskarżenia z sądu, a potem prokuratorzy, których nadzoruje się, po prostu umorzyli tę sprawę" - dodał.

Reklama

"Żenująca próba"

Według szefa PO wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu "to jest taka żenująca próba przykrycia tego, co dzieje się w tej chwili w Polsce, tego że rząd utracił większość (parlamentarną) i nie jest w stanie nawet przyjąć (Krajowego) Planu Odbudowy. To, że rządzący nie potrafią wytłumaczyć się, dlaczego w czasie, kiedy trzeba było przygotować Polskę na trzecią falę pandemii, zajmowali się tylko sobą".

Szef PO zauważył, że "wzrost liczby zachorowań, chaos w służbie zdrowia - to oczywiście będzie przykrywane tego typu sprawami".

- Jestem przekonany o uczciwości marszałka Grodzkiego - oświadczył. - Znam go od lat, wiem jakim jest lekarzem, ale przede wszystkim wiem, jakim jest człowiekiem. I chyba nikt uczciwy w Polsce nie wierzy, że prokuratura Ziobry, że ludzie, którzy są tam z politycznego nadania, są w stanie sformułować normalne, uczciwe wnioski w przypadku polityków opozycji - powiedział Budka.

Zobacz także: Prokuratura chce uchylenia immunitetu marszałkowi Senatu

Komisja etyki zajmie się sprawą wniosku

Szef Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Sławomir Rybicki (KO) powiedział, że w tej sytuacji, jeśli marszałek Senatu nie zdecyduje o zrzeczeniu się immunitetu, komisja zajmie się sprawą, a "procedura będzie taka sama i tak samo przeprowadzona, jak w przypadku każdego innego senatora".

Według senatora Rybickiego nie jest możliwe, by komisja zajęła się sprawą tak szybko, by głosowanie mogło się odbyć na najbliższym posiedzeniu Senatu, które zaczyna się w środę.

Pod koniec 2019 roku w mediach, m.in. Radiu Szczecin i "Gazecie Polskiej Codziennie", ukazały się materiały dotyczące tego, że w przeszłości Grodzki jako lekarz miał przyjąć korzyści majątkowe.

Marszałek Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama