Bój o prezydenckie ustawy. Relacja na żywo
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka - pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza - zajmuje się prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.
Na razie nie ma mowy o kolejnych wetach prezydenta do przepisów dot. sądownictwa; zależy co będzie się działo; diabeł tkwi w szczegółach - powiedziała w środę doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska. Po godz. 15 sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wznowiła prace nad projektem prezydenta dot. nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej, w czasie przerwy w obradach komisji, w Sejmie odbyło się spotkanie dot. tego projektu. Uczestniczyli w nim m.in., szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS), doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Dalszą część relacji możesz znaleźć TUTAJ.
17:39
Poprawka do art. 35 zgłoszona przez Daniela Milewskiego została przyjęta.
17:36
Art. 35 został przyjęty po odrzuceniu poprawki Nowoczesnej.
17:35
Propozycja Nowoczesnej została odrzucona w głosowaniu. Artykuł 34 został przyjęty, za głosowało 14 osób, przeciw było 8 posłów.
17:33
Nowoczesna zgłasza poprawkę do art. 34. - Co się stało z promowaną przez PiS ideą losowania sędziów - zwróciła uwagę Gasiuk-Pihowicz, twierdząc, że autorzy artykułu chcą "ręcznie sterować wymiarem sprawiedliwości".
17:30
- To jest pana prywatny folwark? - spytała Gasiuk-Pihowicz, zarzucając Piotrowiczowi brak dyscypliny na sali. W międzyczasie przyjęto art. 33.
17:28
Uczestnicy debaty zarzucają sobie wzajemnie hipokryzję. Padają mocne słowa. Teraz członkowie komisji debatują nad art. 33, który ma precyzować tekst ślubowania.
17:26
- Ta ustawa powoduje, że każdy powołany sędzia będzie miał nalepkę partii politycznej - skrytykował poseł Budka zarzucając PiS hipokryzję polityczną.
17:21
Głosowanie nad art. 32. Za przyjęciem artykułu zagłosowało 13 osób, przeciw było 8. Artykuł został przyjęty po uwagach redakcyjnych.
17:17
Kolejna poprawka Nowoczesnej. Tym razem do art. 31. Poprawka nie została przyjęta. Zaproponowana w druku wersja artykułu została przyjęta.
17:15
Nowoczesna zgłosiła poprawkę do art. 30. Za głosowało 5 posłów, poprawka została odrzucona. Artykuł 30 w wersji z druku został przyjęty.
17:13
- Skąd to wzmocnienie roli prezydenta? Mamy dwie ustawy, które są miażdżone przez polityków PiS - zastanawiała się posłanka Gasiuk-Pihowicz. - Prezydent nie jest przedstawicielem partii politycznej - odparł Paweł Mucha.
17:08
Głosowanie nad przyjęciem art. 29 z zaakceptowanymi przez Kancelarię Prezydenta poprawkami. Za było 13 osób, przeciw - 8. Artykuł został przyjęty.
17:05
Do art. 29 zgłoszono dwie poprawki, zgłoszone przez członków Nowoczesnej i PO. Za pierwszą poprawką zagłosowało 5 posłów, przeciw było 18. Za poprawką opowiedziało się 7 posłów, przeciw było 15. Obie poprawki nie uzyskały większości.
Poseł Marcin Święcicki również zgłosił poprawkę. Za głosowało 8 osób, przeciwko - 15. Również i ta poprawka nie uzyskała wymaganej większości.
17:04
Marcin Święcicki wypowiada się na temat osób, które pracowały w placówkach sądowniczych i naukowych za granicą.
- Uważam, że słowo "polskie" powinno być wykreślone. Wiele osób robi teraz karierę sądowniczą i naukową za granicą.
17:04
Trwa dyskusja nad art. 29, precyzującym to, kto może zostać powołany do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego.
- Art. 3 stanowi, że obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który ma równocześnie obywatelstwo innego kraju, ma takie same prawa i obowiązki wobec Polski, jak osoba posiadająca tylko polskie obywatelstwo. Pytanie moje jest takie, czy zaproponowane rozwiązanie, że funkcję może objąć wyłącznie osoba posiadająca obywatelstwo polskie, nie stoi z sprzecznością z przywołaną Ustawą o obywatelstwie polskim - dopytywał poseł Myrcha.
16:51
Poseł Myrcha zgłosił wniosek o zmianę prowadzącego obrad. Wniosek został odrzucony.
16:50
Głosowanie nad poprawką posła Budy do artykułu 27. Za - 16 osób, przeciw - 8 - nikt się nie wstrzymał. Głosowały 24 osoby.
Za przyjęciem artykułu z poprawką zagłosowało 16 osób, przeciw było 9 osób.
16:49
- Chciałem powiedzieć, że rola obrońcy i postępowania dyscyplinarnego, która kończy się w niezależnym od partii sądzie najwyższym jest kluczowa - stwierdził poseł Brejza.
16:39
Posłanka Gasiuk-Pihowicz zgłosiła zażalenie do protokołu dotyczące nieuwzględnienia jej wniosku. - To sprawa do rozstrzygnięcia przez prezydium - zwrócił uwagę prowadzący debatę.
16:38
Poseł Buda proponuje nową treść artykułu 27. - To propozycja, by o właściwości Izby Dyscyplinarnej decydował prezes izby - wyjaśnia.
16:35
Głosowanie nad przyjęciem artykułu 24 z poprawką. Za - 16 osób, przeciw - 9. Nikt się nie wstrzymał od głosu.
16:33
Głosowanie nad poprawką zgłoszoną przez posłankę Dolniak: za - 9 osób, przeciw - 16, nikt się nie wstrzymał od głosu.
Poprawka zgłoszona przez posła Budę: za 15 posłów, przeciw - 8, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Druga poprawka została przyjęta.
16:32
- Chciałabym się dowiedzieć od ministra sprawiedliwości, o ile zwiększyła się liczba postępowań, że zasadne jest powołanie Izby Dyscyplinarnej? - pytała Barbara Dolniak.