Reklama

Reklama

Bociany coraz bliżej Polski

Bociany coraz bliżej Polski. Naukowcy monitorujący wielką podróż tych ptaków spodziewają się przylotu ich głównej fali za około tydzień lub dwa tygodnie, choć wedle ludowej tradycji ich przybycia oczekiwano właśnie 19 marca.

W Polsce, nie licząc zimujących ptaków, pojawiają się już teraz samce, które przylatując w awangardzie, przygotowują gniazdo i czekają na swoje partnerki. Główna fala migracyjna na początku tego tygodnia znajdowała się jednak w rejonie Doliny Nilu w Afryce.

Wedle tradycji ludowej bociany, jako zwiastun wiosny, wracały do swoich gniazd właśnie w połowie marca. Co roku jednak na ich migrację wpływa wiele czynników, w tym pogoda. Kiedy możemy się spodziewać bocianów nad Wisłą?

- Jak kiedyś mówiło ludowe powiedzenie - na Józefa świętego przylatują ptaki jego. Jednak gdy patrzę na aurę za oknem, to raczej jeszcze plus tydzień - mówi badacz tych ptaków prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Reklama

Ptaki, które wykluły się w Polsce, przez kilka lat w Afryce przygotowują się do powrotu i założenia gniazda. Gdy są już gotowe, polskie bociany lecą nad wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego, przez Turcję i Bałkany. W podróży do okolic gniazd, w których przyszły na świat pomaga im ukształtowanie terenu oraz - nadal tajemniczy dla ludzi - zmysł magnetyczny, którym dysponują.

- Choć podróż liczy wiele tysięcy kilometrów, bociany potrafią jej sprostać, to urodzeni szybownicy - mówi dyrektor warszawskiego ZOO oraz ornitolog Andrzej Kruszewicz. - Mają specjalne zatrzaski w skrzydłach i nogach. Gdy znajdą termiczny komin wstępujący, unoszą się tak wysoko, że ich nie widać. Potem instynktownie znajdują kolejny komin, do którego szybują i w ten sposób wędrują - tłumaczy.

Bocian jest ptakiem wyjątkowym dla Polskiej kultury. W przeszłości z tymi ptakami kojarzono także Danię oraz Alzację i tam również do dziś spotyka się wiele symboli z nimi związanych. Dla Polaków bocian od zawsze był jednak ptakiem szczególnym.

- Polska kultura w dużej mierze bazuje na kulturze chłopskiej, a bocian jest nierozłącznie związany z krajobrazem rolniczym. Druga rzecz, może trochę na wyrost, dorosły bocian jest jednak biało-czerwonym ptakiem - zaznacza profesor Piotr Tryjanowski.

Szacuje się, że w Polsce co roku gniazduje około 48 tys. par bocianów. Stopniowo, ze względu na zmiany w krajobrazie, ich populacja przemieszcza się na wschód Polski, gdzie jest ich najwięcej. Szacuje się, że około 25 proc. ogólnoświatowej populacji bocianów gniazduje w naszym kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy