Reklama

Reklama

Bochenek: Rząd jest w kontakcie z niemieckimi służbami i policją

Polski rząd jest w kontakcie z niemieckimi służbami bezpieczeństwa i policją – oświadczył w poniedziałek wieczorem rzecznik rządu Rafał Bochenek odnosząc się do tragicznych wydarzeń w Berlinie.

- My jako rząd jesteśmy w nieustannym kontakcie ze służbami bezpieczeństwa Niemiec, policją, która zabezpiecza miejsce tej tragedii.(...) Mamy nadzieję, że wszelkie okoliczności tej sprawy zostaną rzetelnie, sprawnie i wszechstronnie wyjaśnione - powiedział Bochenek dziennikarzom.

Poinformował, że premier Beata Szydło jest w kontakcie z MSZ i ambasadą RP w Berlinie. "- Na bieżąco jest informowana o wszelkich postępach w działaniu tamtejszej policji  - dodał.

- Liczymy na to, że uda się już wkrótce poznać szczegóły i wszelkie okoliczności tej sprawy i mamy nadzieję, że wszelkie wątki tego zdarzenia, tego wypadku, zostaną wyjaśnione - powiedział Bochenek.

Reklama

Rzecznik rządu powiedział też, że na stronach polskiego MSZ będą się na bieżąco pojawiały informacje o działaniach służb i postępach w pracach niemieckiej policji.

Działa sztab kryzysowy

Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda poinformowała na Twitterze, że w polskiej ambasadzie w Berlinie "działa sztab kryzysowy (konsulowie + policja PL)", który jest w stałym kontakcie z niemieckimi służbami i polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Berlińska policja podała numer telefonu, pod którym udzielane są informacje dotyczące sytuacji na miejscu zdarzenia: +49 30-54023111; z numeru korzystać mogą osoby, które obawiają się o los swoich bliskich.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 40-tonowa ciężarówka z polskimi numerami rejestracyjnymi wjechała na teren kiermaszu, zabijając 9 osób i raniąc 50. Kierowca zbiegł, ale został zatrzymany i jest przesłuchiwany.

Przedstawiciele policji zaznaczają, że chociaż władze zakładają, że był to zamach, to nie można też wykluczyć nieszczęśliwego wypadku.

Burmistrz Berlina Michael Mueller powiedział dziennikarzom w poniedziałek wieczorem, że sytuacja w mieście jest pod kontrolą.

Reklama

Reklama

Reklama