Reklama

Reklama

Blisko osiem tysięcy interwencji straży po wichurze

Od północy 29 października do 5 rano 30 października wyjeżdżaliśmy blisko 8 tys. razy - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski. Najwięcej interwencji było w województwach: dolnośląskim - 1740, śląskim - 1202 i małopolskim - 900.

Jak dodał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, dużo interwencji odnotowano także w województwach wielkopolskim, zachodnio-pomorskim i opolskim - łącznie ponad 500 - oraz w województwie warmińsko-mazurskim - 289. Suski zaznaczył, że część z nich wynikała z zagrożenia podtopieniami i powodziami - we Fromborku, w Elblągu oraz w Pasłęku.    

"W tej chwili do Pasłęka kierowana jest kompania przeciwpowodziowa w sile blisko 70 strażaków" - powiedział Suski.   

Uszkodzone budynki, podtopienia

Komendant przekazał także informacje o stratach. Jak powiedział, uszkodzonych zostało 1117 budynków, w tym blisko 900 mieszkalnych. Ponad 400 budynków zostało podtopionych. W ponad 200 miejscach interweniowano na drogach.    

Reklama

"Niestety, mieliśmy dwie ofiary śmiertelne. Jedna osoba zginęła w woj. zachodnio-pomorskim, druga w opolskim" - poinformował komendant PSP. Jak dodał, rannych zostało 10 osób cywilnych oraz sześciu ratowników: pięciu funkcjonariuszy PSP i jeden strażak ochotnik. "Nikomu nie grozi utrata życia" - dodał.   

Zagrożenie I stopnia nadal występuje w województwach: zachodnio-pomorskim, pomorskim, warmińsko mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, mazowieckim oraz łódzkim.

Beata Szydło: Sytuacja jest opanowana

Sytuacja po wichurach, które przeszły nad Polską, jest opanowana i pod kontrolą. W części województw już następuje usuwanie skutków wichur - poinformowała w poniedziałek premier Beata Szydło.

Premier wzięła w poniedziałek udział w odprawie z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, wojewodami i komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej z terenów dotkniętych skutkami wichur.

"Otrzymaliśmy przed momentem od siedmiu wojewodów i komendantów wojewódzkich, raporty, meldunki o sytuacji w poszczególnych województwach. Z tych raportów wynika, że sytuacja jest opanowana, jest pod kontrolą" - powiedziała Beata Szydło.

Jak dodała, w części województw następuje już usuwanie skutków wichur, a w części - trwają prace zabezpieczające, spowodowane tym - jak mówiła - że sytuacja pogodowa nie jest jeszcze ustabilizowana. "W większości ta stabilizacja już następuje" - zaznaczyła premier.

Marcin Chomiuk, Marta Rawicz (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy