Reklama

Błaszczak: Tusk łamie zasady i ingeruje w sprawy polskiej polityki

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak skomentował czwartkowy apel Donalda Tuska do prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczący dialogu ws. reformy sądownictwa w Polsce. "Tusk przez swoje oświadczenie łamie zasady i ingeruje w sprawy dotyczące polityki polskiej" - podsumował Błaszczak.

Zdaniem Błaszczaka, gościa TVP1, oświadczenie szefa Rady Europejskiej to "nadużycie". "To jest kolejny dowód mówiący, że mieliśmy rację, kiedy mówiliśmy, że Donald Tusk nie nadaje się na to stanowisko" - powiedział minister.

"Wtedy kiedy są ważne sprawy dla Polski to Donald Tusk się nie odzywa, a jeśli już to odzywa się w taki sposób, że mówi na niekorzyść Polski" - ocenił. "Donald Tusk w sprawach ważnych dla Polski, kiedy grożą nam, że zmuszą nas do tego (...) żebyśmy przyjmowali islamskich emigrantów zwanych uchodźcami, Donald Tusk się nie odzywa, albo jeżeli już mówi, to mówi o konsekwencjach jak nie będziemy ich przyjmować" - doda.

Reklama

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w opublikowanym w czwartek oświadczeniu zaapelował do prezydenta Dudy o dialog dot. reformy sądownictwa w Polsce i znalezienie rozwiązań, które będą do zaakceptowania przez Polaków, większość sejmową, opozycję, prezydenta i UE. Napisał też, że "podporządkowanie sądów partii rządzącej w taki sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji". "Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele. Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów. Proszę spróbować, Panie Prezydencie" - zakończył w liście przewodniczący RE.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mariusz Błaszczak

Reklama

Reklama

Reklama