Reklama

Błaszczak: Polska nie jest państwem izolowanym

Powierzenie Polsce organizacji szczytu UNESCO czy wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce są dowodami na to, że Polska, wbrew temu, co mówi totalna opozycja, nie jest państwem izolowanym - ocenił w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Błaszczak, pytany w czwartek na antenie TVP Info o to, jak przebiegają przygotowania służb do szczytu UNESCO w Krakowie oraz wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa odparł, że "jeżeli chodzi o przygotowanie do tych wydarzeń, one dobiegają końca".

Jego zdaniem, zarówno powierzenie organizacji Polsce szczytu UNESCO, jak i wizyta Trumpa jest dowodem na to, że "Polska jest państwem które nie jest izolowane, wbrew temu, co mówi totalna opozycja". Przypomniał, że oprócz tego szczytu, Polska była odpowiedzialna za organizację Światowych dni Młodzieży, szczytu NATO oraz kończących się właśnie Mistrzostw Europy U-21 w Piłce Nożnej.

Reklama

Ocenił, że to wszystko pokazuje "silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej".

"Wydarzenia ubiegłego roku zaakcentowały dwie rzeczy. Po pierwsze, że Polska jest krajem gościnnym (...) i bezpiecznym. Polska jest oazą bezpieczeństwa" - podkreślił.

Minister zapytany o to, jak przebiega współpraca z amerykańskimi służbami Secret Service, odpowiedział, że "ma charakter roboczy". "Generał Tomasz Miłkowski (szef Biura Ochrony Rządu - PAP) jest w stałym kontakcie ze stroną amerykańską" - dodał. "Prezydent Stanów Zjednoczonych jest osobą, która jest chroniona w sposób bardzo profesjonalny przez służby amerykańskie, a służby polskie też zrobią wszystko, żeby ta wizyta była wizytą bezpieczną, żeby była wizytą udaną" - powiedział.

"Moje zadanie, jako ministra spraw wewnętrznych, to jest tworzenie takich warunków, żeby zagrożenia, które mają miejsce zarówno za naszą zachodnią, jak i wschodnią granicą, nie stały się zagrożeniami polskimi" - mówił Błaszczak.

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wydarzeniu zaplanowanym na okres od 2 do 12 lipca ma uczestniczyć ok. 2 tys. osób. Otwarcie sesji zaplanowano w Zamku Królewskim na Wawelu, a obrady będą się toczyć w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. W Warszawie będzie przebywał od 5 lipca wieczorem do 6 lipca. Prezydent podczas wizyty w naszym kraju weźmie również udział jako gość honorowy w szczycie inicjatywy Trójmorza, podczas którego przeprowadzi rozmowy z przywódcami państw regionu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy