Reklama

Błaszczak o Patriotach w Ukrainie: To rekomendacja polskich oficerów

Temat przekazania Patriotów Ukrainie ponownie pojawił się w Sejmie. - Taką rekomendację otrzymałem od oficerów wojsk przeciwrakietowych i przeciwlotniczych - mówił Mariusz Błaszczak. Poinformował też o rozmowie z Christine Lambrecht, która miała zadeklarować, że przedstawi propozycję na forum swojego rządu.

W trakcie sesji pytań bieżących w Sejmie Czesław Mroczek z Koalicji Obywatelskiej zarzucał Mariuszowi Błaszczakowi, że podjął "nieodpowiedzialną, bulwersującą" decyzję ws. Patriotów, które Niemcy chciały umieść w Polsce, na granicy NATO.

Szef polskiego MON chce, by systemy przeciwrakietowe zostały przekazane Ukrainie. Mroczek domagał się, by Rada Ministrów zmieniła decyzję Błaszczaka.

Wicepremier i szef resortu obrony postanowił osobiście odpowiedzieć posłowi opozycji. - Osiem wyrzutni systemu Patriot, bo o ośmiu wyrzutniach mówią Niemcy, najlepiej sprawdziłoby się na zachodniej Ukrainie. Taką rekomendację otrzymałem od oficerów wojsk przeciwrakietowych i przeciwlotniczych - zapewniał w Sejmie.

Reklama

Argumentował, że taka lokalizacja stanowi ochronę polskiej granicy i jednocześnie terytorium Ukrainy przed rakietami "niosącymi potencjalne zagrożenie". Stwierdził też, że skuteczna obrona ukraińskich obiektów infrastruktury krytycznej pozwoli zabezpieczeń obywateli tego kraju i nie będą musieli opuszczać domów w obawie przed mrozem, dzięki czemu nie zwiększy się fala uchodźców.

Rozmowy Błaszczak-Lambrecht

- Oczywiste jest, że obsługę Patriotów stanowiliby żołnierze ukraińscy. Nigdy nie proponowaliśmy stronie niemieckiej przekazania sprzętu wraz z obsługą. Nie rozumiem też często podnoszonego argumentu o niemożności przeszkolenia - przekonywał Błaszczak.

- Cały czas państwa wspierające szkolą Ukraińców w obsłudze wielu nowoczesnych systemów uzbrojenia, w tym tak skomplikowanych, jak HIMARS czy NASAMS - dodał.

Błaszczak powiedział też, że w środę rozmawiał z niemiecką minister obrony. Christine Lambrecht miała zadeklarować, że przedstawi propozycję rozmieszczenia Patriotów w Ukrainie, na forum niemieckiego rządu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy