Reklama

Reklama

Błaszczak: Koncepcja relokacji nie rozwiązuje problemu napływu uchodźców

Jak poinformował szef MSW Mariusz Błaszczak, rząd przygotował odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej, która pod koniec lipca wszczęła formalną procedurę o naruszenie prawa unijnego wobec Polski, Czech i Węgier. Krajom zarzuca się niewypełnianie decyzji dotyczącej przyjęcia i relokacji uchodźców.

Chodzi o umowę z września 2015 r., w której państwa członkowskie UE zgodziły się na relokację 160 tys. uchodźców z obozów we Włoszech oraz Grecji. Dotychczas faktycznie relokowanych zostało jedynie około 20 tys.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział we wtorek 22 sierpnia w TVP Info, że koncepcja relokacji nie rozwiązuje problemu napływu uchodźców, a jedynie go potęguje. 

Jego zdaniem, polityka imigracyjna należy do kompetencji władz krajowych i nie może być narzucana przez władze w Brukseli. Mariusz Błaszczak wyraził również opinię, że koncepcja relokacji uchodźców to "idea utopijna", a najbardziej korzystają na niej przemytnicy i handlarze ludźmi.

Reklama

Szef MSWiA dodał, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań, które nakłada na nią uczestnictwo we Frontexie, a jej granica jest szczelna i dobrze chroniona.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy