Reklama

​Błaszczak: Blokujący manifestacje powinni płacić za ich ochronę

PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują - poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dążą do awantur, to niech za to zapłacą - mówił Błaszczak w radiowej Trójce.

"Rozmawiałem o tym w gronie prezydium klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, żeby zmienić ustawę o zgromadzeniach obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. jej zablokowanie. No bo oni są sprawcami tych kosztów, wzrostu tych kosztów" - powiedział Mariusz Błaszczak.  

Dodał, że chodzi np. o ruch Obywatele RP. To ta organizacja zapowiadała zablokowanie poniedziałkowych obchodów 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.   

"Chcielibyśmy przygotować takie przepisy, żeby oni za to zapłacili, bo przecież to z ich powodu tak się dzieje" - mówił szef MSWiA. "Mówią, że będą blokować, mówią, że dążą do awantur, to niech za to zapłacą" - dodał minister. Wskazał, że już sama zapowiedź, że dojdzie do łamania prawa, blokowania manifestacji generuje koszty. "To są koszty sięgające wysokich sum" - powiedział. 

Reklama

Jak zaznaczył, koszty ochrony miesięcznic smoleńskich to kilkaset tysięcy złotych, ale to jego zdaniem normalne koszty ochrony imprez masowych. Przytaczał też przykład: "Był taki marsz, który zorganizowała Platforma Obywatelska na początku maja i on kosztował ćwierć miliona złotych".  

Szef MSWiA uważa, że jeśli opozycja chce koniecznie blokować i protestować, to może przenieść się w inne miejsce np. do Lasu Kabackiego.

Błaszczak odniósł się również do barierek, które gęsto zostały zamontowane na Krakowskim Przedmieściu. Według niego, bez takiego zabezpieczenia mogłoby dojść do podobnych zamieszek, jakie miały miejsce podczas szczytu G20 w Hamburgu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy