Reklama

​Biskupi o ochronie dzieci przed seksualizacją

Ochrona dzieci i młodzieży przed seksualizacją w szkołach, przyszłość polsko-ukraińskich relacji, coraz częstsze profanacje obiektów sakralnych i modlitwa o pokój w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, to główne tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych KEP, zakończonych we wtorek na Jasnej Górze.

Biskupi w wydanym komunikacie po zakończonych obradach i przekazanym w środę przez biuro prasowe Episkopatu Polski poinformowali, że gościem specjalnym posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych był abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim podpisał stanowisko "W miłości i w prawdzie" na temat woli kontynuowania dialogu i głębszego pojednania. Biskupi wyrazili też nadzieję na ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.

Reklama

Edukacja seksualna w szkołach

Rada Biskupów Diecezjalnych podkreśliła też w wydanym komunikacie, że "wychowanie dzieci i młodzieży jest przede wszystkim prawem i obowiązkiem rodziców lub opiekunów prawnych". Biskupi przypominają w nim, że to konstytucja gwarantuje im prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. 

"Zajęcia dodatkowe mogą natomiast zgłaszać kompetentne podmioty kierujące się chrześcijańską i katolicką antropologią" - podkreślają w komunikacie biskupi. Przypominają też rodzicom, że mogą oni składać specjalne oświadczenia w przedszkolach oraz innych placówkach wychowawczych.

Autorzy komunikatu informują także, że zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, podjętą podczas Zebrania Plenarnego w czerwcu w Świdnicy, z początkiem września w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie rozpocznie pracę Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Solidarność z abp. Jędraszewskim

Podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych polscy biskupi wyrazili wdzięczność za płynące z różnych stron świata wyrazy poparcia "dla zdecydowanej postawy abp. Marka Jędraszewskiego, zaatakowanego za krytykę LGBT+". 

Podkreślili też, że "wyrażają swoją solidarność z krakowskim metropolitą". 

Biskupi o atakach na obiekty sakralne

W kontekście nasilających się ataków na obiekty sakralne biskupi kierują do wiernych odrębny dokument - "Stanowisko biskupów diecezjalnych w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych". 

Ponadto informują, że będzie opracowany dokument ukazujący nauczanie Kościoła w sprawie LGBT+.

"Wszystkim powinno zależeć na dobru dzieci"

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 biskupi zgromadzeni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych przypominają, że "szkoła powinna być miejscem spokojnym i przyjaznym, a także środowiskiem, w którym zgodnie współpracują ze sobą zarówno nauczyciele, wychowawcy, katecheci jak i rodzice z uczniami".  

Biskupi podkreślają: "Wszystkim powinno zależeć na dobru dzieci, młodego pokolenia, które ma prawo dorastać i dojrzewać w środowisku, będącym przykładem pokoju, wolnym od przemocy i agresji".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy