Reklama

Biskup Edward Janiak nie żyje

Biskup senior Edward Janiak, były ordynariusz diecezji kaliskiej, zmarł w wieku 69 lat. Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło tę informację. Stolica Apostolska prowadziła dochodzenie w sprawie Edwarda Janiaka. Postępowanie dotyczyło m.in. sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób małoletnich. Ostatecznie Watykan zdecydował się nałożyć karę na hierarchę. Od marca Edward Janiak miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią. Wiadomość o pogrzebie biskupa Janiaka zostanie podana w najbliższych dniach.

Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 roku w Malczycach. Był polskim duchownych rzymskokatolickim i doktorem teologii moralnej. W latach 1996-2012 pełnił funkcję biskupa pomocniczego wrocławskiego. 21 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował Edwarda Janiaka biskupem diecezji kaliskiej. 

Edward Janiak rezygnuje

17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

W komunikacie wydanym 29 marca 2021 Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że po przeprowadzeniu dochodzenia dotyczącego zgłoszonych zaniedbań hierarchy i innych kwestii związanych z zarządzaniem przez niego diecezją kaliską Stolica Apostolska nakazała mu zamieszkanie poza diecezją, zakazała uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach na jej terenie, a także zobowiązała go do dokonania wpłaty na rzecz Fundacji św. Józefa na przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym i wsparcie ofiar.

Reklama

Edward Janiak pod lupą Watykanu

Janiak znalazł się pod lupą Watykanu w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza.

Sprawę ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy w połowie maja 2020 r. filmie "Zabawa w chowanego". Przedstawiono w nim historię Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków oraz Andrzeja Hurnego, którzy w dzieciństwie byli wykorzystywani seksualnie przez księdza Arkadiusza H.

Z filmu wynika, że przełożony kapłana - biskup kaliski Edward Janiak - ignorował zgłoszenia dotyczące przestępstw seksualnych swojego podwładnego, który był jedynie przenoszony z parafii do parafii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biskup Edward Janiak | Edward Janiak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy