Reklama

Reklama

Biskup Artur Miziński: Odwiedzin cmentarzy nie traktujmy jak sentymentalnego spaceru

"Odwiedzin cmentarzy nie traktujmy jak sentymentalnego spaceru. Modlitwę i odpusty, które możemy uzyskać, nawiedzając cmentarze, ofiarujmy za bliskich nam zmarłych" - powiedział sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński w wypowiedzi przekazanej przez biuro prasowe KEP.

Bp Miziński podkreślił, że "Dzień Zaduszny to czas szczególnej i gorliwej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią". Dodał, że "na naszą modlitwę czekają ci, którzy po śmierci są w oddaleniu od pełni Bożej miłości, potrzebują oczyszczenia, czyli czyśćca, który jest 'przedsionkiem nieba'".

U progu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II bp Miziński przypomniał, że papież Polak mówił: "Czyściec to znaczy stan oczyszczenia, stan, w którym dusze przygotowane są do zbawienia, do szczęścia wiecznego, oczyszczają się jeszcze, ażeby dojrzeć do ostatecznego spotkania z Bogiem". Sekretarz Episkopatu Polski dodał, że w naszym kraju była i jest nadal częsta modlitwa w intencji dusz czyśćcowych. "Świadczą o tym msze święte w intencji zmarłych, wypominki i odprawiane za zmarłych msze święte gregoriańskie oraz modlitwy przy grobach" - powiedział.

Reklama

Bp Miziński zaznaczył, że naszą modlitwą możemy bardzo pomóc zmarłym. Przypomniał, że od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za zmarłych. 

"Jest to darowanie kary za grzechy zgładzone już co do winy. Odpust można uzyskać, odwiedzając cmentarz, spełniając zwykłe warunki: brak przywiązania do grzechu, komunia święta, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego i wyznanie wiary" - wyjaśnił hierarcha.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne