Reklama

Reklama

"Bild": Po polskiej stronie musiały zostać otwarte zapory, aby szybciej spłukać chemikalia

Kiedy trucizna dotarła do Niemiec, poziom Odry, który był niski z powodu ekstremalnej suszy, został na krótko podwyższony o około 30 centymetrów. Po polskiej stronie musiały zostać otwarte zapory, aby szybciej spłukiwać chemikalia w kierunku Bałtyku - podaje niemiecki dziennik "Bild".

Minister środowiska niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia Axel Vogel powiedział, że już wcześniej docierały do niego informacje o podwyższonym poziomie wody w rzece, który był trudny do uzasadnienia ze względu na brak opadów. 

Ryby umierają od trucizny. Być może są to substancje, które i tak zawsze były odprowadzane do Odry, a teraz nie zostały wystarczająco rozcieńczone przez wyjątkowo niski poziom wody - stwierdził polityk. 

W sobotę Anna Moskwa została zapytana przez PAP o to, czy poziom zasolenia można zmniejszyć poprzez skierowanie do Odry wód zgromadzonych np. w zbiornikach retencyjnych. 

Reklama

- Większa ilość wody doprowadza do rozcieńczenia zawartych w wodzie zanieczyszczeń. W ostatnim czasie, ze względu na opady deszczu w Czechach, doszło do zwiększenia poziomu wód w Odrze. Jednak było to zjawisko chwilowe - powiedziała minister klimatu i środowiska. 

Wysokie stężenie soli w wodzie

Przyczyna śmiertelności ryb, ptactwa i innych zwierząt nie została jeszcze ostatecznie wyjaśniona. Przypuszcza się, że zatrute chemikalia zostały celowo spuszczone do Odry z jednego z zakładów przemysłowych. Początkowo wskazywano, że przyczyną śnięcia ryb mogła być rtęć, jednak najnowsze wyniki zarówno polskich, jak i niemieckich badań, wykluczyły taką możliwość. Aktualnie głównym tropem jest wysokie stężenie soli, które może występować w zanieczyszczonych ściekach. 

- Prawdopodobnie do rzeki spuszczona ogromną ilość odpadów chemicznych i to przy pełnej wiedzy o zagrożeniach i konsekwencjach - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki

W sobotę ustalono nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie sprawcy skażenia wody w rzece.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy