Reklama

Reklama

Bielan: Premier będzie reprezentował Polskę na szczytach UE

Zapadła decyzja, na szczytach Unii Europejskiej Polskę nadal będzie reprezentował premier - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jak dodał, prezydent i premier uznali, że nie ma potrzeby, by cokolwiek w tej kwestii zmieniać.

Bielan, który w piątek był gościem Radia Zet, w internetowej części programu przypomniał, że mamy orzeczenie TK, które mówi, że na szczyty UE może jeździć prezydent, chociaż musiałby wtedy otrzymywać instrukcje ze strony rządu.

"My rozważaliśmy tę kwestię całkiem niedawno, mówił o tym Jarosław Kaczyński. Zapadła decyzja, że na szczytach UE, Polskę nadal będzie reprezentował premier. Natomiast na szczytach NATO Polskę reprezentuje prezydent" - powiedział Bielan.

Jak dodał, jest to decyzja trwała, która będzie obowiązywać także po zmianie szefa MSZ. "Obaj politycy, pan prezydent i pan premier uznali, że nie ma takiej potrzeby, by cokolwiek zmieniać" - podkreślił Bielan.

Reklama

W październiku w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński, nawiązując do współpracy pomiędzy nim, jako premierem a prezydentem Lechem Kaczyńskim, stwierdził, że "w polskich warunkach możliwa jest umowa polityczna, co do podziału kompetencji, i to da się zrobić bez zmiany konstytucji". 

Przypomniał, że dominującą rolę w tamtych czasach w sprawach zagranicznych odgrywał prezydent. Prezes PiS ocenił wówczas, że na posiedzenia Rady Europejskiej może jeździć także prezydent.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy