Reklama

Białystok: Czeczen oskarżony o wspieranie ISIS na wolności

Jeden z czterech Czeczenów oskarżonych przed białostockim sądem o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) pozostanie na wolności - w czwartek miejscowy sąd apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie o uchyleniu wobec tego mężczyzny aresztu, z zamianą go na kaucję.

Na początku kwietnia Sąd Okręgowy w Białymstoku, przed którym toczy się proces, rozpatrując wnioski obrońców wszystkich oskarżonych o uchylenie aresztów, w trzech przypadkach je oddalił, ale wobec czwartego z cudzoziemców zdecydował o możliwości zamiany aresztu na 10 tys. zł poręczenia majątkowego.

Postanowienie zaskarżyła prokuratura. W czwartek - jak poinformowano PAP w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku - zostało ono utrzymane w mocy.

Czeczen już wyszedł na wolność (zaskarżenie postanowienia przez prokuraturę nie wstrzymywało jego wykonania); oprócz poręczenia majątkowego stosowany jest wobec niego również zakaz opuszczania kraju (połączony z zatrzymaniem paszportu) i dozór policyjny.

Reklama

Czterej obywatele Rosji deklarujący narodowość czeczeńską zostali zatrzymani przez ABW na początku 2015 roku; od tego czasu przebywają w areszcie.

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku odpowiadają pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej w Polsce i w Turcji, która miała m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS.

Wszyscy oskarżeni nie przyznają się do zarzutów. Twierdzą, że pieniądze były zebrane i przekazane nie dla tzw. Państwa Islamskiego, ale na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

Kolejna rozprawa w procesie, który rozpoczął się pod koniec października ub. r., jest planowana na koniec kwietnia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy