Reklama

Reklama

Białoruś organizuje loty dla migrantów. "Wczoraj odleciał samolot z 118 cudzoziemcami"

Wczoraj z Mińska odleciał samolot z 118 cudzoziemcami sprowadzanymi na Białoruś w celu zasilania tego szlaku migracyjnego - powiedział we wtorek rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że "podobny lot organizowany jest dzisiaj".

- Minionej doby odnotowaliśmy 174 próby przekroczenia polskiej granicy - przekazała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Dodała, że w porównaniu z minionym rokiem "skala migracji wzrosła o 2,5 tys. procent na granicy z Białorusią". 

Zaznaczyła, że nocą doszło do kilku prób nielegalnego przekroczenia granicy. - Wieczorem około 20 grupa ok. 50 osób w Białowieży próbowała forsować granicę, z czego 18 osób robiło to siłowo - wyjaśniała. Kilku migrantów przeszło na teren Polski, jednak zostały zatrzymane. Dodała, że do podobnego zdarzenia doszło około 22.30 w Szudziałowie, nikt nie przekroczył granicy. 

Kryzys migracyjny. "Reżim Łukaszenki szuka innych dróg i kierunków"

Reklama

Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, ze "wczoraj z Mińska odleciał samolot ze 118 cudzoziemcami sprowadzanymi na Białoruś w celu zasilania tego szlaku migracyjnego, te osoby podejmowały próby przekroczenia granicy, podobny lot organizowany jest dzisiaj". 

- Mamy też informacje, że jedno z tzw. biur podróży, które organizowało podróże do Białorusi, szuka chętnych do powrotu do krajów ojczystych - przekazał. - Te loty mogę być powodem do twierdzeń o deeskalacji, jednak sądzimy, że jest przedwcześnie, by o tym mówić - ocenił Żaryn.

Podkreślił, że "reżim Łukaszenki szuka innych dróg i kierunków, by podtrzymać kryzys i ominąć aktualnie zablokowane trasy". - Rotacja migrantów może być manipulacją na skalę międzynarodową".

Rzeczniczka SG przekazała ponadto, że organizowany jest lot do krajów pochodzenia dla migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje