Będzie Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent chce poruszyć dwa wątki
Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie odbędzie się w przyszłą środę 18 czerwca - powiadomił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Dariusz Łukowski. Podczas narady poruszone mają być kwestie bezpieczeństwa systemu energetycznego oraz tematyka związana z nadchodzącym szczytem NATO w Hadze.

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa polskiego systemu elektroenergetycznego prezydent zapowiadał pod koniec kwietnia, po tym, jak potężna awaria dotknęła sieci elektroenergetyczne w Hiszpanii, Portugalii i części Francji.
Przerwa w dostawach prądu sparaliżowała wtedy ruch uliczny, uziemiła samoloty, zatrzymała kolej, uwięziła wiele osób w windach i w wagonach metra, a szpitale pracowały w trybie awaryjnym. Jak mówił wtedy prezydent, tamten blackout to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych naszego regionu.
Jak przekazał w środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Dariusz Łukowski, prezydent Duda zwołał RBN na przyszłą środę, 18 czerwca.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Na posiedzeniu poruszą "dwa wątki"
- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego skierowało już zaproszenia na posiedzenie do przedstawicieli rządu, Sejmu, Senatu oraz głównych sił politycznych, zawierające informacje o jego terminie oraz tematach do omówienia. Prezydent poruszy podczas spotkania dwa wątki - zapowiedział szef BBN.
Pierwszy z nich - jak wskazał - to "stan realizacji strategicznych inwestycji energetycznych i przygotowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego na wypadek sytuacji kryzysowych".
Drugi wątek to tematyka związana ze zbliżającym się tegorocznym szczytem NATO w Hadze, który odbędzie się 24 i 25 czerwca.
Dlatego - jak powiedział gen. Łukowski - tematem RBN będą również "polskie priorytety w zakresie sojuszniczych nakładów obronnych, relacji transatlantyckich, współpracy z Ukrainą oraz zagrożeń ze strony Rosji".
Od 2022 roku prezydent Andrzej Duda co roku zwołuje RBN w związku ze szczytem NATO. W 2022 i 2023 roku posiedzenie Rady odbyło się po szczytach NATO, w 2024 roku - przed wylotem polskiej delegacji na szczyt w Waszyngtonie.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego. W tle szczyt NATO
W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny NATO Mark Rutte informował, że ministrowie obrony państw Sojuszu uzgodnili ambitny zestaw nowych celów dotyczących zdolności wojskowych, które mają wzmocnić odstraszanie i obronę Sojuszu.
Wśród potencjalnych decyzji nadchodzącego szczytu jest także zobowiązanie sojuszników do zwiększenia minimalnych nakładów na obronność i bezpieczeństwo nawet do 5 proc. PKB.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.
W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie: MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny, poselski lub koło poselskie (lub przewodniczący tych klubów lub kół), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.
Poprzednie posiedzenie RBN - poświęcone bezpieczeństwu Polski w obecnej sytuacji międzynarodowej - odbyło się 24 lutego, w trzecią rocznice rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz również:
- "Jeszcze tego lata". Premier zapowiada kontrole na granicy z Niemcami
- Ukraińskie drony zaatakowały w Rosji. Celem stała się fabryka prochu
- Amerykańscy żołnierze w Danii. Bezpieczeństwo czy utrata suwerenności?
- Ławrow uderza w Polskę. "Skłonna do konfrontacji z Rosją i Białorusią"
- Już nie tylko Bałtyk. Rosja rozpycha się na kolejnym akwenie