Będzie projekt zmian w ustawie o ogródkach działkowych
SLD do końca listopada zamierza prowadzić społeczne konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Według Włodzimierza Czarzastego, szefa Sojuszu na Mazowszu, projekt powinien trafić do Sejmu na przełomie listopada i grudnia.
Działkowcy obawiają się utraty ochrony prawnej i praw do gruntów w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (TK), który 11 lipca zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
W sobotę Czarzasty i wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy spotkali się z działkowcami w Płocku. Przedstawiony podczas spotkania projekt SLD przewiduje m.in., że podmioty z tytułu prowadzenia działalności statutowej, a ich członkowie z tytułu użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych będą zwolnieni od podatków i opłat - administracyjnych i skarbowych - z tym, że z podatku od nieruchomości i podatku rolnego na zasadach określonych w odrębnych ustawach.
Czarzasty podkreślił, że ws. obrony działkowców SLD jest gotowe na współpracę z każdym ugrupowaniem politycznym i innymi autorami odrębnych projektów legislacyjnych. "W tej sprawie będziemy, aczkolwiek z wielką niechęcią, iść nawet z PiS. Sprawa działkowców jest ważna i zawsze dla nas taka była" - zaznaczył przewodniczący mazowieckiego SLD.
W czasie spotkania z działkowcami Czarzasty ostrzegł, że jeżeli w ciągu roku i czterech miesięcy ustawa o zmianie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie zostanie przyjęta i podpisana przez prezydenta RP, to działkowcy utracą prawa do swych działek.
Czarzasty zapewnił, że SLD nie dopuści do tego, by działkowcom odebrano prawa do użytkowania działek oraz prawa własności do zabudowań i upraw na działkach. Dodał, że SLD nie pozwoli też, by działkowcy płacili podatki i czynsze dzierżawne, oraz by istniała możliwość zabierania działek z przeznaczeniem na tereny komercyjne. Czarzasty podkreślił, że SLD będzie walczyło również o to, aby w przypadku dobrowolnej zgody właścicieli działek na ich przeniesienie w inne miejsce, mieli oni prawo do odszkodowania.
TK 11 lipca br. zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje. Wyrok TK dotyczy ponad 966 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 43 tys. hektarów.
Przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zakwestionowane przez TK stracą moc 21 stycznia 2014 r. Według TK potrzebna jest ochrona praw poszczególnych działkowców, jak i samej idei ogrodnictwa działkowego i dlatego powinna powstać nowa ustawa.
INTERIA.PL/PAP