Reklama

Reklama

Będzie odpowiedź Rosji na notę protestacyjną MSZ

Będzie odpowiedź na notę protestacyjną polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skierowaną do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie w związku z odmową wjazdu na teren Rosji marszałkowi Senatu. Bogdan Borusewicz miał się udać na pogrzeb Borysa Niemcowa

- Zawsze odpowiadamy na noty i oczywiście skierujemy naszą odpowiedź do polskiego MSZ - powiedziała Waleria Perżinskaja, rzeczniczka ambasady Rosji w Polsce.

Dodała, że nie może dokładnie powiedzieć, kiedy odpowiedź będzie, ale - jak zapewniła - będzie na pewno.

Nota protestacyjna

Polskie MSZ wystosowało notę protestacyjną w związku z odmówieniem wjazdu na teren Rosji  marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi, który miał udać się na pogrzeb Borysa Niemcowa.

W nocie podkreślono, że marszałek Senatu chciał uczcić pamięć Niemcowa, byłego wicepremiera rosyjskiego rządu i towarzyszyć w jego ostatniej drodze. - Przypominamy, że Borys Niemcow potępiał sposób uprawiania polityki za pomocą wojny i agresji - zaznaczył rzecznik resortu spraw zagranicznych Marcin Wojciechowski.

Wojciechowski dodał, że w nocie podkreślono, iż "Niemcow pozostanie w naszej pamięci, jako orędownik pokojowych i demokratycznych przemian w Rosji, obrońca praw i wolności obywateli, a także przeciwnik wojen i agresji, co jest szczególnie istotne w obecnym kontekście".

Borusewicz miał stać na czele delegacji, która we wtorek miała udać się do Moskwy na uroczystości pogrzebowe Niemcowa. W poniedziałek po południu marszałek Senatu poinformował, że władze Rosji odmówiły mu wjazdu na terytorium tego kraju. Rzeczniczka ambasady rosyjskiej podała wówczas, że to odpowiedź na sankcje nałożone przez UE na Rosję.

Reklama

Jak poinformował Wojciechowski, to retorsja za fakt, że objęta sankcjami UE jest przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko. Sankcje unijne wprowadzone zostały w reakcji na agresję Rosji wobec Ukrainy.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy