Reklama

Reklama

Będzie nowa edycja programu "Mój prąd". Minister zdradza szczegóły

Anna Moskwa zapowiedziała, że w grudniu ruszy nowa edycja programu "Mój Prąd", który promuje fotowoltaikę. Minister klimatu i środowiska poinformowała też, że dofinansowanie zostanie zwiększone.

Minister Anna Moskwa poinformowała o kontynuacji programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych, magazynów ciepła i energii elektrycznej oraz systemów zarządzania energią.

- Dzisiaj mamy jedną, małą, dobrą wiadomość (...). Zdecydowaliśmy się przygotować kolejną edycję programu "Mój Prąd" - oświadczyła minister Anna Moskwa podczas "Konferencji Stron Porozumień Sektorowych". Jak dodała, nowa edycja ruszy od 15 grudnia.  

Zwiększone dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd"

Szefowa MKiŚ przekazała, że dofinansowanie dla indywidualnego prosumenta będzie wynosiło sześć tysięcy złotych, a magazyny energii mogą liczyć na 16 tysięcy

Reklama

- W ramach programu "Mój Prąd" podnosimy poziom dofinansowania dla instalacji PV do sześciu tysięcy złotych - zapowiedziała minister. Dodała, że osiągalny jest cel 50 GW w odnawialnych źródłach energii w 2030 r. 

Anna Moskwa napisała na Twitterze, że zwiększone dofinansowanie dotyczy również beneficjentów czwartej edycji programu. 

W kwietniu ruszył nabór wniosków w czwartej odsłonie programu promocji fotowoltaiki "Mój Prąd". Dotacje nadal można otrzymać do instalacji samych paneli, choć większe wsparcie - nawet do 20,5 tysiąca złotych - mogą dostać ci, którzy rozszerzą inwestycję o magazyny energii i systemy zarządzania energią. Nabór wniosków ma potrwać do 22 grudnia bądź do wyczerpania przewidzianej alokacji, czyli 350 mln złotych. 

Program "Mój Prąd", czyli promocja fotowoltaiki

Celem programu "Mój Prąd" na lata 2021-2023 jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną na terenie Polski. 

Przedsięwzięcia muszą przyczyniać się do realizacji krajowego celu dotyczącego udziału OZE w konsumpcji i wytwarzaniu energii ogółem oraz muszą zapewniać poszanowanie środowiska i ochronę krajobrazu. 

W 2030 roku 50 GW w odnawialnych źródłach energii 

Minister Moskwa poinformowała też, że osiągalny jest cel 50 GW w odnawialnych źródłach energii w 2030 r

- Jeszcze pewnie dwa - trzy lata temu powiedzielibyśmy, że to jest taki cel bardzo odległy - powiedziała. - Ten cel na pewno nam się uda osiągnąć - dodała.

W marcu resort przedstawił założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, które przewidują dalszy rozwój OZE oraz dynamizację we wszystkich sektorach, co przy zwiększonych ambicjach może oznaczać osiągnięcie 50 GW zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach już w 2030 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama