Reklama

Reklama

Będzie dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia?

Zgodnie z rządowym projektem niedziela 6 grudnia byłaby dodatkową niedzielą handlową. Czy Sejm i Senat zdążą z procedowaniem ustawy?

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki został zapytany przez dziennikarzy, czy będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, by izba mogła się zająć ustawą, która wprowadza dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia. - Dodatkowe czemu? Będziemy to załatwiać na tym posiedzeniu - zapowiedział.Na uwagę, że Senat może nie skończyć do piątku 27 listopada pracy nad nowelą ustawy covidowej, przewidującej dodatki dla lekarzy towarzyszący Terleckiemu wicemarszałek Senatu Marek Pęk powiedział: "jak będzie chciał, to zdąży".

Dodatkowa niedziela handlowa

Niedziela 6 grudnia tego roku ma być niedzielą  handlową - wynika z projektu noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dodatkowa niedziela handlowa ma rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu. Nowela czeka na rozpatrzenie przez rząd.

Reklama

- Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych - głosi uzasadnienie projektu, który w środę opublikowano na stronach RCL.

W ubiegłą sobotę wicepremier Jarosław Gowin informował, że trwają konsultacje w sprawie wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu. Jak mówił, miałoby to być 6 grudnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w grudniu 2020 r. są przewidziane dwie niedziele handlowe - 13 i 20 grudnia 2020 r.

Zobacz też: Tych pacjentów Szpital Narodowy nie przyjmie

Głosowanie w Senacie w piątek późnym wieczorem

W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady. Tego dnia zajmie się m.in. nowelizacją tzw. ustawy covidowej, której celem jest wypłacanie dodatków za pracę z pacjentem z COVID-19 jedynie pracownikom medycznym skierowanym do niej, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.

- Głosowania w Senacie planowane są w piątek późnym wieczorem. Idziemy zgodnie z porządkiem obrad, głosowania w Senacie zawsze są na zakończenie obrad i taki jest w tej chwili plan - powiedziała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Nowela ustawy covidowej

Sejm, pod koniec października, przegłosował poprawki Senatu do ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (tzw. covidowej). Posłowie poparli - mimo negatywnego stanowiska rządu - poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim, a nie tylko tym skierowanym do pracy, pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie. Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Następnego dnia Sejm po przyjęciu tej nowelizacji, uchwalił kolejną nowelę tzw. ustawy covidowej. Jej projekt został złożony przez PiS w celu - jak wskazano w uzasadnieniu - naprawy błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej.

Zobacz też: Premier o "czwartej linii obrony": Będę najszczęśliwszy

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił wtedy, że nowela tzw. ustawy covidowej w pierwszej wersji jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.

Nowela, którą zajmie się Senat przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. W połowie listopada senacka komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem tej nowelizacji. Najprawdopodobniej taka też będzie decyzja Senatu, ale głosowania są zaplanowane na ostatni dzień posiedzenia - w piątek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy