Reklama

Beata Szydło: Rząd nie będzie ulegać szantażom

Beata Szydło powiedziała na antenie Radia Plus, że rząd nie zamierza ulegać szantażom różnych środowisk, sprzeciwiających się m.in. wprowadzeniu podatku bankowego. Premier dodała, że dziś nie jest dobry moment na rozpoczynanie dyskusji o zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.

Pytana o ustawę o podatku bankowym premier podkreślała, że taki podatek jest w wielu krajach Unii Europejskiej, a UE zaleca wprowadzenie podatku od transakcji finansowych.

"W przestrzeni publicznej pojawia się sporo głosów, które mają wywrzeć presję na rząd, żeby się wycofać z pewnych rozwiązań" - mówiła. Rząd jednak - dodała - nie zamierza "ulegać szantażom".

Beata Szydło zaznaczyła, że w sprawie podatku bankowego także UOKiK będzie badał, czy wszystko jest zgodne z zasadami rynkowymi. "Wielkim wyzwaniem, co zapowiadam, że chcemy realizować, bo jest w naszym programie, jest budowanie polskiego systemu bankowego, repolonizacja banków" - powiedziała też premier.

Reklama

Rząd a sprawy światopoglądowe

Pytana, czy obiecywane w kampanii zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej jest w planach rządu, powiedziała, że "rząd w tej chwili nie planuje rozpoczynania dyskusji nad sprawami światopoglądowymi".

Przyznała, że kompromis wokół tej ustawy budzi wątpliwości niektórych środowisk, ale, jak dodała, to nie jest dobry moment na rozpoczynanie tego typu dyskusji.

"Zapewne taki moment nadejdzie, bo zdaję sobie sprawę, że nie unikniemy takich trudnych rozmów, ale gdybym miała w tej chwili wyrazić swoją opinię, byłabym ostrożna w rozpoczynaniu tej dyskusji w tym momencie" - oświadczyła szefowa rządu.

"Obawiam się, że przy tych protestach, które obecna opozycja funduje Polakom, moglibyśmy ten trudny kompromis, który jest, w jakiś sposób zniszczyć" - dodała.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama