Reklama

Beata Szydło: "Rodzina 500 plus" bez problemów. Już ponad 2,5 mln wniosków

Chciałabym, by w Polsce zapanowała moda na rodzinę - powiedziała premier Beata Szydło w niedzielę Grodzisku Mazowieckim. Poinformowała, że ramach programu "Rodzina 500 plus" zostało już złożonych ponad 2,5 mln wniosków o przyznanie środków.

Premier przemawiała na konferencji "Przyszłość i zdrowie polskiej rodziny" w Grodzisku Mazowieckim, w ramach panelu dotyczącego polityki prorodzinnej. Konferencję zorganizował Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, który przypada 15 maja.

"Przygotowanie programu 500 plus i wprowadzenie tego programu to praca całego zespołu ludzi. Pracował nad nim i utożsamiał się z tym programem cały rząd. To jest ogromna zasługa pani minister Elżbiety Rafalskiej, która razem ze swoim zespołem w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej w tak krótkim czasie przygotowała ten program i wdrożyła go w życie. Wdrożyła go w życie bez właściwie żadnych problemów, bo dziś już mamy (...)złożonych ponad 2,5 mln wniosków" - zaznaczyła premier.

Reklama

Dodała, że zaczęły się już wypłaty z tego programu. "To jest ogromna zasługa pani minister Anny Streżyńskiej, która dzięki zaangażowaniu się spowodowała, że również wnioski mogą być składane za pomocą internetu" - podkreśliła Szydło. Podziękowała instytucjom finansowym, w tym bankom, za zaangażowanie w program "Rodzina 500 plus". Zaznaczyła, że program na pewno będzie kontynuowany.

"Bardzo bym chciała, żeby w Polsce zapanowała moda na rodzinę. I ta moda na rodzinę żeby była podparta takim projektami, które są oferowane rodzinie" - powiedziała premier.  

"Nie da się w ustawie ustawowo zapisać miłości do dzieci, miłości do rodziców. Nie da się ustawowo zapisać szczęścia rodzinnego, ale można w ustawie zapisach takie rozwiązania, które będą pomagały rodzinom, które będą zachęcały do tego, by młodzi ludzie zakładali rodziny, żeby chcieli mieć dzieci. Żeby te warunki mogły być spełnione muszą mieć pracę, muszą mieć gdzie mieszkać i muszą mieć poczucie tego, że państwo docenia trud bycia rodzicem, trud posiadania, trud wychowania dzieci" - zaznaczyła premier.

Jak mówiła, wszyscy muszą zdać sobie sprawę z tego, że rodzina to jest nasza przyszłość. "My wszyscy wychodzimy z rodziny, ale też musimy pamiętać o tym, że to dzięki rodzinom buduje się przyszłość naszej ojczyzny" - powiedziała.

Premier zapowiedziała, że do programu "Rodzina 500 plus" będą dodawane kolejne rozdziały. "Będzie kompleksowo przedstawiony program dla rodzin. Teraz w najbliższym czasie zaprezentujemy państwu program +Mieszkanie plus+. Chcemy żeby każdy w Polsce miał pewność i przekonanie, że może mieć własne mieszkanie, że rodzina może mieć własne mieszkanie, że może w tym mieszkaniu myśleć o spokojnym, bezpiecznym funkcjonowaniu rodziny, wychowaniu swoich dzieci. Tego Polacy oczekują i tego Polacy potrzebują" - podkreśliła Szydło.

Szefowa rządu zaznaczyła, że w jej odczuciu ogromną wartością programu "Rodzina 500+" jest to, że jest on kierowany do wszystkich rodzin w Polsce. "Czas wreszcie skończyć z przekonaniem, że jeśli pomaga się rodzinom, to jest to pomoc o charakterze socjalnym. To nie jest pomoc o charakterze socjalnym. Rodzinom trzeba pomagać, ponieważ trzeba w ten sposób doceniać ich zaangażowanie i ich trud w budowanie przyszłości naszej ojczyzny. Jeżeli nie będzie rodzin, jeżeli nie będzie dzieci, to nie będzie nas i dziś musimy to sobie jasno powiedzieć. Dlatego moda na rodzinę to jest na pewno to, co będziemy konsekwentnie w naszym rządzie realizować" - dodała.

Podziękowała zgromadzonym za to, że zdecydowali się poprzez przykład swoich rodzin pokazywać, że rodzina to jest coś najbardziej wartościowego, "najwspanialsza rzecz, jaka może się w życiu przytrafić".

"Jeżeli się zastanowimy, to czy może być większe szczęście niż zobaczyć radość w oczach swoich dzieci i wnuków, czy jest gdziekolwiek bezpieczniej niż w ramionach kochającej mamy, czy kochającego taty, czy wreszcie można się czegoś więcej o życiu dowiedzieć, nauczyć niż od kochających dziadków. I to jest ta wielka wartość rodziny, która wszyscy musimy pielęgnować. Musimy zawsze robić wszystko, by rodziny czuły się w Polsce bezpieczne i chcemy to robić" - powiedziała premier. 

Szydło złożyła podziękowania "wszystkim wspaniałym polskim rodzinom, które na co dzień swoim życiem poprzez bycie ze sobą, poprzez swoją miłość pokazują i udowadniają, że rodzina to jest coś wspaniałego". Zaznaczyła, że rodzina zasługuje na to, aby państwo dołożyło wszelkich starań by dbać i pamiętać niej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | Beata Szydło

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy