Reklama

Reklama

Beata Szydło po spotkaniu z Davidem Cameronem

Polska rozumie postulaty Wielkiej Brytanii dotyczące reformy UE - podkreśliła w czwartek premier Beata Szydło po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Zwróciła uwagę m.in. na konieczność wzmocnienia parlamentów narodowych w UE.

Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślała, że Wielka Brytania to ważny partner Polski w relacjach dwustronnych oraz w ramach NATO i UE. Poinformowała, że jej rozmowy z Cameronem dotyczyły propozycji Wielkiej Brytanii dotyczącej reformy UE.

"To ważna dyskusja, która toczy się również w rozmowach na poziomie UE. Ważne jest to, że w wielu kwestiach nasz punkt widzenia jest zbieżny" - powiedziała Szydło. "Zgadzamy się jeśli chodzi o kwestie zarządzania gospodarczego, konkurencyjności i suwerenności" - dodała.

Szydło podkreśliła, że Polsce zależy na tym, aby Wielka Brytania nadal była członkiem UE. "Rozumiemy zatem postulaty, z którymi przyjeżdża pan premier Cameron. Deklarujemy bardzo dużą otwartość do rozmowy i dyskusji" - powiedziała.

Reklama

"Polsce i Wielkiej Brytanii zależy wspólnie, aby UE była coraz silniejsza jako podmiot, w którym mogą być realizowane dobre projekty i  programy" - zaznaczyła Szydło.

Wątpliwości strony polskiej dotyczą zmian traktatowych, które wiązałyby się z długim okresem ratyfikacji w krajach członkowskich i ryzykiem fiaska reform. "Zgodziliśmy się, że tutaj potrzebna jest rozmowa" - dodała Szydło.

Polska premier wskazała też na potrzebę rozmowy o pozycji parlamentów narodowych w UE. "Wzmacnianie pozycji parlamentów narodowych to temat, który i Polska, i Wielka Brytania chcą szanować i rozwijać" - powiedziała Szydło.

Nie ma zgody ws. zasiłków

W kwestii ograniczania przez Wielką Brytanię zasiłków dla imigrantów z UE, między Polską a Londynem nie ma pełnej zgody - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło. Wyraziła nadzieję, że w przyszłości uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.

Na konferencji po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - które dotyczyło m.in. propozycji nowych warunków uczestnictwa Wielkiej Brytanii w UE - Szydło była pytana m.in. o postulowane przez Londyn prawo do ograniczenia świadczeń socjalnych dla emigrantów.

"Zrobimy wszystko, żeby naszych partnerów z Wielkiej Brytanii wesprzeć w tym, by obywatele brytyjscy wyrazili swoją opinię na dalszą współpracę w ramach Unii Europejskiej. To jest ważne dla nas wszystkich: dla bezpieczeństwa europejskiego, również dla rozwoju Europy" - powiedziała Szydło.

Oczywiście - dodała - "są takie propozycje ze strony pana premiera rządu Wielkiej Brytanii, które są dla nas bezdyskusyjnie akceptowalne w propozycjach reformy UE (...) Są też w dyskusji kwestie, co do których nie ma między nami pełnej zgody". "To są kwestie, które będziemy jeszcze omawiali, próbowali wspólnie rozwiązać" - powiedziała Szydło.

W tym kontekście wymieniała m.in. sprawę zasiłków i pomocy socjalnej. "Rozumiemy i akceptujemy prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania takich decyzji, które są suwerennymi jeśli chodzi o realizację polityki socjalnej i społecznej państwa. To szanujemy. Natomiast chcemy, szanując zasadę wolnego przepływu osób w Unii Europejskiej, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego i będzie jednocześnie szanowało zasadę wolnego przepływu osób" - dodała.

Według Szydło ta sprawa będzie omawiana podczas kolejnych rozmów przedstawicieli rządów Polski i Wielkiej Brytanii.

Cameron podjął negocjacje w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przed planowanym do końca 2017 roku referendum w sprawie wyjścia z Unii. Jedną z propozycji brytyjskiego premiera jest prawo do kontroli migracji i ograniczenia zasiłków dla imigrantów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje