Reklama

Reklama

Beata Szydło: Odkłamiemy to, co jest wynikiem histerii opozycji

Rząd będzie aktywny w debacie w Komisji Europejskiej dotyczącej Polski - zapowiedziała w czwartek premier Beata Szydło podczas spotkania z dziennikarzami w Radomiu. Zaznaczyła, że rząd przygotowuje się do rzeczowego i racjonalnego przedstawienia faktów.

Premier, pytana podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Radomiu o przygotowania Polski do debaty w Komisji Europejskiej na temat sytuacji w Polsce, powiedziała, że na pewno będziemy w niej aktywni.

"Przede wszystkim przedstawimy swoje stanowisko, przedstawimy swoje racje. Tutaj jest ogromna rola przede wszystkim pana ministra Szymańskiego (wiceministra SZ - PAP). My będziemy przede wszystkim pokazywali w racjonalny sposób fakty, które mają miejsce i będziemy odkłamywać to, co w tej chwili jest wynikiem histerii wywołanej - w naszej ocenie - przede wszystkim przez tych polityków obecnej opozycji, którzy próbują na tym zbić kapitał polityczny i niestety przenoszą polskie sprawy, w sposób zupełnie nieodpowiedzialny, na poziom europejski" - powiedziała premier.

Reklama

"Spokój, jasne wyjaśnienie, rzeczowe przedstawienie faktów, to jest to, co w tej chwili przygotowuje polski rząd" - dodała.

Wypowiedź Witolda Waszczykowskiego

Wcześniej w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w TVP Info, że w rozmowach z UE kierowany przez niego resort chce skorzystać z doświadczeń węgierskich. "Ja już podjąłem takie czynności, aby sprawdzić, jak były prowadzone te debaty z Węgrami, jakie były zarzuty stawiane Węgrom, kto i jak inicjował te dyskusje w Europie i w jaki sposób Węgrzy rozmawiali z Europą" - powiedział szef MSZ. Dodał, że takie konsultacje z Węgrami przeprowadził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Debata orientacyjna o Polsce za zamkniętymi drzwiami

13 stycznia kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma za zamkniętymi drzwiami przeprowadzić debatę orientacyjną o Polsce. Jak informował w tym tygodniu rzecznik KE Margaritis Schinas, będzie ona miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze dotyczącej systemowych zagrożeń dla państwa prawa. Jeszcze w niedzielę Komisja informowała, że debata ta otworzy proces oceny postępowania państwa członkowskiego w procedurze, która ma zapobiegać systemowym zagrożeniom dla państwa prawa. Proces ten może zakończyć się zawieszeniem prawa kraju członkowskiego do głosowania w Radzie UE.

Debata w PE

Natomiast na 19 stycznia planowana jest debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce. O włączeniu tego tematu do porządku obrad na styczeń zdecydowała Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

Spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem

Beata Szydło, podczas wizyty w Radomiu, odniosła się także do wczorajszego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem. Prezes PiS spotkał się z premierem Węgier w jednym z pensjonatów w Niedzicy. Rozmowy trwały około 5 godzin. Swoją nieobecność podczas rozmów Beata Szydło tłumaczy informacją, że było to spotkanie szefów partii. 

Podczas konferencji prasowej w Radomiu, szefowa rządu przypomniała, że w ostatnim czasie rozmawiała z premierem Węgier dwa razy: w Bruskeli i w Pradze. Obecnie trwają przygotowania do wizyty polskiego premiera w Budapeszcie. Dlatego nie było powodu, by brać udział w spotkaniu szefów partii - uzasadnia Szydło. O szczegółach rozmów nie chciała jednak rozmawiać z dziennikarzami.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy