Reklama

Beata Szydło: Nie ma sukcesów w sporcie, jeżeli nie inwestuje się w młodzież

- Nie ma sukcesów, nie ma wybitnych sportowców, jeżeli nie inwestuje się w dzieciaki i młodzież - zaznaczyła premier Beata Szydło podczas spotkania z dziennikarzami, na którym zaprezentowane zostały tegoroczne plany rządu w dziedzinie sportu i turystyki.

"Chcemy, żeby środki finansowe przeznaczone na rozwój sportu były wydawane w sposób systemowy i żeby trafiały do środowisk, w których widzimy szanse na sukces polskiego sportu" - powiedziała premier. Jak dodała, rządowi zależy, żeby polscy sportowcy mogli spokojnie trenować, przygotowywać się do ważnych wydarzeń.   

Przypomniała, życząc sukcesów, że w tym roku odbędą się m.in. igrzyska olimpijskie, a Polska będzie gospodarzem kilku dużych imprez sportowych, m.in. mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, które rozpoczną się w piątek, mistrzostw Europy w szermierce czy lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów.   

Reklama

"Nie ma sukcesów, jeżeli nie inwestuje się w młodzież"

"To jest jeden wymiar naszych działań, ale nie ma sukcesów, nie ma wybitnych sportowców, jeżeli nie inwestuje się w dzieciaki i młodzież" - zauważyła i dodała, że kształcenie i przygotowanie najmłodszych adeptów sportu powinno być "pewnym zaplanowanym ciągiem działań". "Musimy stworzyć spójny system, gdzie nie będzie sytuacji, że nagle przerywa się szkolenie, bo brakuje pieniędzy" - mówiła, podkreślając, że rząd będzie mocno stawiał na sport dzieci i młodzieży w szkołach.   

Kierunek Tokio

"Już teraz należy pracować z myślą o igrzyskach w Tokio, abyśmy za cztery lata nie musieli się martwić o potencjalne sukcesy polskich sportowców" - podkreślił minister sportu i turystyki Witold Bańka, który szczegółowo omówił założenia programu na 2016 roku.   

W ramach koncepcji "sportu dzieci i młodzieży" zapowiedział działania mające na celu m.in. budowę lub modernizację sal gimnastycznych, budowę przyszkolnych pływalni, nowy program wsparcia dla klubów sportowych w trudnej sytuacji finansowej czy też powrót do koncepcji SKS-ów, czyli Szkolnych Klubów Sportowych.   

"Są na mapie kraju tzw. dziury - miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych. Jeśli chodzi o pilotażowy program "Delfinek", celem jest budowa przyszkolnych pływalni dla uczniów szkół podstawowych. Umożliwią one naukę pływania i trenowania w małych gminach. Ich koszt jest znacznie mniejszy od obiektów 25- i 50-metrowych. Kolejną sprawą jest powrót do sprawdzonej koncepcji tzw. SKS-ów. To właśnie na nich młodzież zaczynała przygodę ze sportem. Jak to zrobić? Należy urealnić trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego" - stwierdził.   

Pomoc dla małych klubów

Bańka dodał, że należy pomagać małym klubom, gdzie kariery rozpoczyna wielu późniejszych medalistów największych imprez sportowych. "Dziś wiele małych klubów boryka się z olbrzymimi kłopotami finansowymi, trenerzy pracują za darmo lub symboliczne wynagrodzenie, a to przecież fundament polskiego sportu. Celem programu, jakiego jeszcze nie było, jest dofinansowanie klubów, trenerów, zgrupowań, zakupu sprzętu sportowego. Kwota na program "Klub" wynosi 15 milionów złotych i będzie zwiększana" - powiedział minister, jednocześnie informując o systemowej reaktywacji działań w zakresie kadr wojewódzkich, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i szkolenia juniorów młodszych.   

"Narodowa Baza Talentów"

Powstać ma "Narodowa Baza Talentów" - cykliczne testy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży (m.in. biegi na 60 m, 600 m czy 800 m, podciąganie, zwis na drążku, skok w dal z miejsca), które pozwolą odkrywać i monitorować talenty z całego kraju. Wpisują się one w promowanie zdrowego trybu życia wśród najmłodszych.   

"Selfie z gwiazdą"

Minister Bańka przedstawił również program "Stop zwolnieniom z WF-u" z udziałem stypendystów (grupa licząca ponad 800 osób) Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chodzi o wprowadzenie zapisu do umowy stypendialnej sportowców zobowiązującego do uczestnictwa zawodników w co najmniej jednej godzinie wychowania fizycznego w szkole w ramach swojego miejsca zamieszkania. Celem jest aktywizacja młodych ludzi i promowanie kultury fizycznej.   "Chcemy stworzyć serwis internetowy "Selfie z Gwiazdą" zawierający kalendarz zajęć, w którym będą uczestniczyć sportowcy. Pojawią się krótkie relacje i zdjęcia ze spotkań z dziećmi. Poprzez bezpośredni kontakt z gwiazdami sportu będziemy zachęcali do aktywności fizycznej" - powiedział.   

Sport zawodowy

W sporcie wyczynowym Bańka zaproponował podwyższenie liczby miejsc na zawodach najwyższej rangi (igrzyska, mistrzostwa świata i Europy), które umożliwią otrzymywanie ministerialnego stypendium. W seniorach byłyby to pozycje nie 1-8, jak dotychczas, tylko 1-12, zaś w juniorach nie 1-3, tylko 1-6 lub 8.   "Rozpoczynamy też dyskusję dotyczącą 2017 roku i kierowania środków finansowych z ministerstwa bezpośrednio do zawodników. W tym roku, po raz pierwszy w historii, związki już otrzymały pieniądze z ministerstwa".   

Minister poruszył też ważne kwestie sportu niepełnosprawnych i legislacji. Nakłady na zadania związane z przygotowaniem kadry narodowej do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich, Igrzyskach Głuchych, mistrzostwach świata i Europy w 2016 roku mają wzrosnąć o 57 proc., z 5,2 mln do 8,2 mln złotych.   

W planach nowelizacja ustawy o sporcie

"Planujemy nowelizację ustawy o sporcie, m.in. aby najpopularniejsze nieolimpijskie związki sportowe zachowały status Polskiego Związku Sportowego. Zależy nam również na regulacjach w sektorze dopingu, żeby ujednolicić przepisy na wzór obowiązujących na terenie Unii Europejskiej" - dodał Bańka.   

Zapowiedział ponadto wzmocnienie systemu zabezpieczeń finansowych biur podróży, tj. wprowadzenie II filaru zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności biur, poprzez wprowadzenie nowego Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego prowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. "Zależy nam na rozwoju turystyki krajowej i planujemy w tym zakresie wiele akcji, w tym dwie podstawowe - "Polska za pół ceny" i "Wypoczywaj w kraju" - dodał. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło | Witold Bańka | sport

Reklama

Reklama

Reklama