Reklama

Beata Szydło: Morawiecki wziął na siebie ogromną odpowiedzialność

Beata Szydło oficjalnie przedstawiła w czwartek nowego ministra finansów - Mateusza Morawieckiego.

Przypomnijmy, że w środę premier zdymisjonowała ministra finansów - Pawła Szałamachę. Nowym szefem resortu został wicepremier Mateusz Morawiecki, który nadal będzie ministrem rozwoju. Ponadto Morawiecki stanął na czele utworzonego właśnie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

- Dzisiaj Mateusz Morawiecki został oficjalnie desygnowany na ministra finansów - poinformowała dziennikarzy Beata Szydło, podczas wspólnej konferencji z Morawieckim.

- Premier Morawiecki wziął na siebie ogromną odpowiedzialność. Wierzę głęboko, że pan premier nie tylko sprosta zadaniu, ale niedługo będziemy mogli powiedzieć państwu o kolejnych projektach realizowanych przez nasz rząd - oznajmiła premier.

Reklama

Beata Szydło zobowiązała wszystkie ministerstwa do realizacji Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. plan Morawieckiego.

- Będziemy intensywnie pracowali do końca kadencji, żeby Plan Odpowiedzialnego Rozwoju został zrealizowany, tak jak zadeklarowaliśmy obywatelom - podkreśliła.

Premier żartobliwie ostrzegła, że minister finansów jest z reguły najbardziej nielubianym członkiem rządu.

Komplementy dla Szałamachy

Mateusz Morawiecki bardzo ciepło wypowiedział się na temat swojego poprzednika.

- Minister Paweł Szałamacha znakomicie prowadził resort przez pierwsze 10 miesięcy - podkreślił.

Wicepremier podziękował Beacie Szydło za zaufanie.

- Zdaję sobie z tego, że to jest ogromna odpowiedzialność - powiedział.

Morawiecki przekonywał, że zmiany w rządzie przysłużą się lepszej koordynacji międzyresortowej. 

Świeżo upieczony minister finansów zapowiedział zmiany w systemie emerytalnym. Zadeklarował również, że deficyt budżetowy zostanie utrzymany poniżej 3 proc. PKB. Wicepremier zaznaczył, że program 500+ będzie realizowany bez przeszkód. Zapowiedział także poprawienie ściągalności podatków.

Minister finansów i minister rozwoju przyznał, że nie przywiązuje przesadnej wagi do wskaźnika wzrostu PKB.

- Samym PKB nikogo się nie nakarmi - oznajmił.

Kto jest faworytem prezesa PiS

Podczas konferencji dziennikarz zapytał, czy wskutek zmian w rządzie Mateusz Morawiecki został "pomazańcem Jarosława Kaczyńskiego".

- Oboje jesteśmy pomazańcami Jarosława Kaczyńskiego - odparła Beata Szydło.

Krytyka Unii Europejskiej

Beata Szydło odniosła się do zapowiedzi debaty w europarlamencie dotyczącej praw kobiet w Polsce (w kontekście obywatelskiego projektu zakazującego aborcji).

- Elity brukselskie nie wyciągnęły żadnych wniosków po Brexicie. Jeżeli UE ciągle zajmuje się wydumanymi tematami, to jestem coraz bardziej przekonana, że trzeba zreformować UE. Dalej tak się funkcjonować nie da. PE zaczyna tracić wiarygodność - skrytykowała premier Szydło.

Premier nie odpowiedziała jednoznacznie, czy popiera całkowity zakaz aborcji.

- Jestem za tym, żeby projekty obywatelskie były debatowane w Sejmie. Platforma i PSL lekceważyły ludzi. Powinniśmy się spierać na argumenty w Sejmie, natomiast nie mieszać do polityki spraw, które są dla obywateli niezwykle istotne - powiedziała Szydło.

Minister Morawiecki opowiedział się natomiast za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego.

Nowa praca dla Szałamachy

Gdzie znajdzie swoje miejsce odwołany minister finansów?

- Minister Szałamacha otrzymał ode mnie propozycję, w tej chwili się nad nią zastanawia. Nie była to tylko jedna propozycja - ujawniła Beata Szydło.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło | Mateusz Morawiecki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy