Reklama

Beata Szydło: Europa powinna robić więcej

Bata Szydło po pierwszej części szczytu UE w Brukseli stwierdziła, że Europa powinna robić więcej w w zakresie bezpieczeństwa. Zapowiedziała też, że jej rząd nie zgodzi się na politykę zagrażającą bezpieczeństwu polskich obywateli. "Apeluję do opozycji, by przestała uprawiać politykę na problemie migracji; to niegodne" - podsumowała premier.

Więcej działań wobec terroryzmu

Szefowa rządu poinformowała na konferencji prasowej, że zakończyła się pierwsza część posiedzenia, związana z bezpieczeństwem UE w zakresie wewnętrznym i zewnętrznym.

"Przedstawiłam stanowisko Polski, które bardzo mocno wspiera konkluzje zaproponowane w tej części obecnego szczytu Rady Europejskiej" - podkreśliła Szydło. 

"W naszym przekonaniu Europa powinna robić więcej dla swojego bezpieczeństwa, tak właśnie w zakresie zewnętrznym i wewnętrznym, zagrożonym przez terroryzm" - dodała. 

"Są różne propozycje. My stoimy na stanowisku, że przede wszystkim nadszedł czas na to, żeby walka z terroryzmem była skuteczna i dobrze, że ten temat wybrzmiał dzisiaj na naszym posiedzeniu" - wskazała premier. 

Reklama

W jej ocenie, przyjęte konkluzje pokazują, że "tego typu myślenie zaczyna przeważać w UE".

"Polska jest gotowa do wzmacniania europejskiej polityki obronnej oraz do przystąpienia do wzmocnionej współpracy strukturalnej" - oświadczyła Beata Szydło.

UE musi lepiej współpracować z NATO

Premier wskazywała, że kluczowym oczekiwaniem Polski jest "spójność działań UE z NATO, naszymi zobowiązaniami w ramach tej organizacji oraz naszymi krajowymi planami obronnymi". Relacjonowała, że na wniosek Polski zostały sformułowane ścisłe zapisy ws. NATO, odnoszące się także do Deklaracji Warszawskiej. 

"Będziemy zabiegali, aby polityka unijna odpowiadała na wyzwania dla bezpieczeństwa płynące tak z południa, jak i ze wschodu" - zapowiedziała Szydło. 

"Unijna polityka bezpieczeństwa musi być oparta o równowagę strategiczną" - dodała premier. Jak podkreśliła, konkluzje we "właściwy sposób odnoszą się do celów europejskiego funduszu obronnego". 

"Chcemy, by był on w pełni dostępny dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, dlatego zabiegaliśmy o odnotowanie tam firm o średniej kapitalizacji, takich jak PGZ, a także firm mniejszych i średnich" - dodała szefowa rządu

Apel premier do opozycji

"Apeluję do opozycji, by przestała uprawiać politykę na problemie migracji; to niegodne" - oświadczyła w czwartek w Brukseli premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że jej rząd nie zgodzi się na politykę zagrażającą bezpieczeństwu polskich obywateli. 

Apel Szydło to reakcja na czwartkową zapowiedź szefa PO Grzegorza Schetyny, który zadeklarował w imieniu samorządowców związanych z Platformą, że będzie chciał "zrobić gest i przyjąć kilkanaście, kilkadziesiąt matek z dziećmi z miejsc objętych wojną, żeby pokazać, że Polska nie jest antyeuropejska". 

Premier zapytana o zapowiedź lidera Platformy, oświadczyła na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli, że politykę migracyjną prowadzi rząd. 

"I wykorzystywanie dla celów politycznych nieszczęścia, jakim jest los tych, którzy próbują dotrzeć do Europy i znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, jest po prostu niegodne. Myślę, że warto, ażeby liderzy polskiej opozycji przestali wreszcie uprawiać politykę właśnie na problemie migracyjnym" - podkreśliła szefowa polskiego rządu. Zapowiedziała, że rząd na pewno nie zgodzi się na to, żeby prowadzić politykę, która "będzie zagrażała bezpieczeństwu polskich obywateli". 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy