Reklama

Reklama

​Beata Szydło: Europa musi wrócić do chrześcijańskich wartości

"Ojciec Święty przyjeżdża do kraju wyjątkowo wytrwałego w wierze, do ojczyzny wielkiego papieża św. Jana Pawła II" - mówi premier Beata Szydło w przededniu wizyty papieża Franciszka w Polsce.

Beata Szydło w rozmowie z tygodnikiem "W Sieci" oceniła, że przyjazd papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży "może być wizytą na miarę wizyty Jana Pawła II w 1979 r.".

"Ojciec Święty przyjeżdża do kraju wyjątkowo wytrwałego w wierze, do ojczyzny wielkiego papieża św. Jana Pawła II. (...) Potrzebujemy wartości, wokół których może się zjednoczyć Europa. A wartości chrześcijańskiej były ideami założycielskimi Unii Europejskiej. To wartości uniwersalne. Trzeba do tego wrócić" - powiedziała premier.

Szydło przyznała, że w kwestii przyjmowania uchodźców ma odmienne zdanie od Franciszka.

Reklama

"Tłumaczyłam papieżowi, że przyjmowanie do Polski ludzi innej kultury, na dokładkę stwarzających dla nas problemy z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest dla nas skrajnie trudne" - relacjonuje szefowa rządu.

Obniżenie wieku emerytalnego

Premier unikała jednoznacznych deklaracji ws. obniżenia wieku emerytalnego. Zaznaczyła, że podstawą będzie prezydencki projekt ustawy, ale nie wykluczyła, że będzie on zmieniany. 

Na uwagę, że obniżenie wieku emerytalnego "może rozbić budżet", Beata Szydło odpowiedziała:

"Widzimy problem, stąd taki namysł nad prezydenckim projektem. Wiele będzie zależało od wzrostu gospodarczego, od programu rozwoju, który przedstawia wicepremier Morawiecki".

Spór o apel smoleński

Beata Szydło popiera pomysł, by w trakcie obchodów rocznicy powstania warszawskiego składać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Premier uważa, że powstańcy - protestujący przeciwko "apelowi smoleńskiemu" - zostali wciągnięci w polityczny spór.

"Ci sami ludzie, którzy robili wszystko, żeby wymazać z pamięci fakt historyczny, jakim była katastrofa smoleńska, dziś kolejny raz próbują używać tragedii smoleńskiej do walki politycznej. Dodatkowo używają rocznicy powstania warszawskiego" - stwierdziła Beata Szydło.

Reforma służby zdrowia

Na łamach "W Sieci" szefowa rządu zapowiedziała generalną reformę służby zdrowia, która "uderzy w rozmaite lobbystyczne interesy".

"Pieniądze będą dzielone nie przez system ubezpieczeń, lecz za pośrednictwem budżetu. Obejmiemy opieką zdrowotną wszystkich, nie tylko ubezpieczonych" - ujawniła premier.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy