Reklama

Beata Kempa: Ustawa o służbie cywilnej likwiduje fikcję i hipokryzję

Ustawa o służbie cywilnej likwiduje fikcję i hipokryzję w polskim prawie - uważa szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. W radiowej Trójce odniosła się do wczorajszej decyzji Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zmiany w przepisach dotyczących urzędników służby cywilnej. Za niekonstytucyjne uznano m.in. nowe reguły obsadzania wyższych stanowisk w drodze powołania, a nie konkursu.

Jak podkreśliła szefowa kancelarii premiera, żeby służba była skuteczna, musi iść "ręka w rękę" ze swoim szefem.

Dodała, że odpowiedni dobór kadr jest warunkiem powodzenia w osiąganiu zamierzonych celów.

- Jeśli ktoś chciał współpracować z panem X, bo uważał, że ta współpraca będzie bardzo dobra, musiał stosować sztuczki i obejścia, aby ta osoba była zatrudniona. Pytam się po co, skoro taką osobę można powołać, lub gdy się nie sprawdza, odwołać ją - zauważyła Beata Kempa.

Sprzeciw RPO

Sprzeciw Rzecznika Praw Obywatelskich wywołało m.in. usunięcie przepisów gwarantujących dostęp do wyższych stanowisk w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Reklama

We wczorajszym oświadczeniu napisano, że "nie sposób mówić o realizacji prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach, skoro prawo to będą mogli realizować wyłącznie ci obywatele, którzy mają wyłączny dostęp do niepublicznych informacji o wolnych wyższych stanowiskach w służbie cywilnej".

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy