Reklama

Reklama

​BBC: Polska ambasada sponsoruje mowę nienawiści. Placówka odpowiada

W poniedziałkowy (25 czerwca) wieczór brytyjski nadawca publiczny wyemitował reportaż, w którym zarzucono polskiej ambasadzie sponsorowanie "skrajnie prawicowych prelegentów", którzy szerzą mowę nienawiści na Wyspach. Ambasada odpowiedziała we wtorek w specjalnym oświadczeniu.

Reportaż dotyczył targów książki, które miały miejsce w Slough w listopadzie 2017 r. 

BBC podało, że ambasada RP finansowała to wydarzenie, po otrzymaniu pozytywnej opinii z MSZ.

Dyskusję moderował przedstawiający się jako dziennikarz youtuber Marcin Rola, który publicznie twierdził, że "w islamie pedofilia to chleb powszedni", "muzułmanie to dzikusy", którzy "wydziczają się na latających dywanach".

Rola stwierdził w BBC, że jego słowa zostały wyjęte z kontekstu. Dziennikarka odtworzyła mu te słowa na wideo i poprosiła o wyjaśnienie kontekstu:

Reklama

W reportażu autorstwa Nawal Al-maghafi i Mai Rostowskiej wskazano, że targi w Slough organizowała "skrajnie prawicowa" Polska Niepodległa, która wcześniej zaprosiła na Wyspy "księdza znanego z antysemickiej i antymuzułmańskiej retoryki" - Jacka Międlara (brytyjskie służby nie wpuściły go do kraju).

Co na te zarzuty polska ambasada?

"W związku z wczorajszą emisją programu BBC 'Newsnight' o 'grupach skrajnie prawicowych' Ambasada RP w Londynie informuje, że nie popiera jakiejkolwiek skrajnej retoryki czy to antymuzułmańskiej czy to antyimigracyjnej" - czytamy w oświadczeniu.

"Dofinansowanie było udzielone w dobrej wierze dla przedsięwzięcia polonijnego, które miało wspierać czytelnictwo w języku polskim oraz promować polską historię wśród Polonii, organizowanego przez kręgi konserwatywne i prawicowe, a nie, jak sugeruje program BBC, ekstremistyczne. Ambasada nie jest jednak w stanie śledzić, kontrolować ani odpowiadać za wszystkie wypowiedzi gości zaproszonych przez organizatorów polonijnych" - podkreślono.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy