Reklama

​Bartłomiej Misiewicz składa propozycję prezydentowi Dudzie

Były współpracownik Antoniego Macierewicza, Bartłomiej Misiewicz zaproponował, aby w proponowanym przez prezydenta referendum pojawiło się także pytanie od niego. Dotyczy ono kwestii, która w czasie rządów Macierewicza w MON była przedmiotem sporu z Pałacem Prezydenckim.

Misiewicz zaproponował, aby do referendum dodać pytanie: Czy zgadza się Pani/Pan na ujawnienie Aneksu do Raportu z likwidacji WSI? "Skoro w referendum ma być 15 pytań, to czemu nie dopisać 16" - argumentuje Misiewicz.

W zeszłym roku, między Dudą a Macierewiczem doszło do sporu o ujawnienie aneksu. Antoni Macierewicz, który sygnował raport z weryfikacji WSI, apelował do prezydenta o ujawnienie aneksu do opinii publicznej. Prezydent twierdził jednak, że takiej potrzeby nie widzi.

Konflikty między szefem MON i prezydentem miały być jedną z przyczyn dymisji Macierewicza z funkcji szefa resortu obrony.

Reklama

Referendum proponowane przez prezydenta miałoby zawierać 15 pytań:

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem

a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?

TAK - NIE

b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?

TAK - NIE

2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?

4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?

5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?

6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?

7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Jak zaznaczył prezydent, to dopiero propozycje pytań, które teraz będą przedmiotem negocjacji politycznych i społecznych. Andrzej Duda chce, by pytań było ostatecznie nie więcej niż 10.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy