Reklama

Reklama

Bariera elektroniczna na granicy z obwodem kaliningradzkim. "W tym roku"

- Rozbudowa bariery elektronicznej na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim, jak i przy granicznej rzece Bug, powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku - podała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Straż Graniczna informowała, że trwa budowa bariery elektronicznej na długości 202 kilometrów na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie ustawiane są tam słupy pod kamery. Następnie mają być tam instalowane m.in. przyłącza energetyczne, transmisyjne oraz sensory. Uruchomienie perymetrii ma dopełnić wybudowaną już zaporę fizyczną na tej granicy. SG zapowiada, że to jednak nie koniec rozbudowy zabezpieczeń na granicy zewnętrznej UE.

- Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), jak i przy granicznej rzece Bug (Nadbużański Oddział SG) - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że budowa perymetrii powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Reklama

Granica polsko-białoruska. Budowa zapory

4 listopada 2021 roku zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Regulacja umożliwiła budowę bariery zabezpieczającej przed nielegalną migracją na granicy polsko-białoruskiej. Zapisy tej ustawy dopuszczają budowę zabezpieczeń na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej była odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak wielokrotnie podkreślały służby, był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. W ostatni wtorek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że przęsła ustawione są na całej długości. Dodała, że trwają odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe uwzględniające wprowadzenie uwag wskazanych przez SG. Montowana jest również bariera elektroniczna na długości 202 kilometrów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy