Bardzo niebezpieczna sytuacja w dwóch województwach. Uruchomiono alert RCB
Susza staje się coraz groźniejsza. W związku z tym w polskich lasach zrobiło się wyjątkowo sucho i niebezpiecznie. Specjaliści zdecydowali się na wydanie alertu RCB. Dowiedz się, gdzie trzeba będzie szczególnie uważać.

Brak opadów spowodował suszę w wielu miejscach kraju. Szczególnie niebezpieczna sytuacja wytworzyła się w lasach. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla dwóch województw.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Alert RCB: Groźna sytuacja w lasach
"UWAGA! Dziś i jutro (15/16.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia dzwoń na 112" - komunikat o takiej treści otrzymali odbiorcy przebywający na terenie części województw lubuskiego i wielkopolskiego. Alert dotyczy następujących terenów:
- województwo lubuskie - powiaty: żagański, żarski;
- województwo wielkopolskie - powiaty: kolski, koniński, pleszewski, turecki
Przyczyną niebezpiecznej sytuacji w tych lasach jest brak opadów. Jak ostrzega IMGW:
Wraz z postępującym brakiem opadów w słowniku coraz mocniej akcentujemy słowo "susza" - napisali synoptycy na profilu IMGW na Facebooku.
Susza groźna również w lasach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał we wtorek, że maj jak do tej pory jest "miesiącem z suszą meteorologiczną", a w wielu miejscach w kraju (szczególnie na zachodzie) nie padało od początku miesiąca. Z tego powodu wierzchnia warstwa gleby jest mocno przesuszona, a jej wilgotność spada do nawet 10-15 proc.
Według IMGW zagrożenie pożarowe lasów w środę jest ekstremalne w całym kraju.
Pojawia się jednak nadzieja na zmniejszenie zagrożenia. Jak podkreślają specjaliści z Instytutu "poprawę sytuacji mogą przynieść opady deszczu, które są prognozowane w trakcie weekendu" - czytamy we wpisie na profilu IMGW w serwisie X.
Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.
Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!