Badania macicy dla pieniędzy
Wrocławska klinika ginekologiczna robiła masowo niepotrzebne inwazyjne badania macicy - taki zarzut stawiają szefowi kliniki jego podwładni. NFZ zapowiada kontrolę - ujawnia "Gazeta Wyborcza".
Proceder miał się rozpocząć w 2007r., gdy kierownikiem II Katedry i Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii szpitala akademickiego został prof. Mariusz Zimmer. To prorektor ds. dydaktyki wrocławskiej Akademii Medycznej oraz wojewódzki konsultant ginekologii i położnictwa.
- Przyszedł kiedyś na odprawę i powiedział, że jesteśmy pod kreską. Nakazał robić histeroskopię przed wszystkimi planowanymi operacjami. I się zaczęło - opowiadają lekarze.
- Histeroskopię robiliśmy masowo, bez względu na to, czy były wskazania, czy nie. Pod presją zamknięcia kliniki i utraty pracy - opowiada "GW" lekarz, który dwa lata temu zwolnił się ze szpitala.
Tylko w 2007 r. klinika prof. Zimmera zrobiła 994 badania i dostała za nie milion złotych. W tym samym czasie dziewięć klinik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zbadało w ten sposób w sumie 70 kobiet, dwa szpitale kliniczne z Lublina - 14. Zaś na całym Mazowszu w kilkudziesięciu szpitalach histeroskopię przeprowadzono u 1265 pacjentek.
Prof. Zimmer odmówił rozmowy z "GW". Na stronie internetowej Akademii Medycznej poinformował, że oskarżenia ginekologów wynikają z zawiści. NFZ zapowiada, że skontroluje pracę kliniki prof. Zimmera.
Więcej szczegółów w piątkowej publikacji "Gazety Wyborczej".
Podyskutuj na forum: Jak NFZ marnuje nasze pieniądze?
INTERIA.PL/PAP