Reklama

​Badacze zajrzeli do wnętrza krypty Władysława Łokietka. Jak wyglądają szczątki króla?

Władysław Łokietek to pierwszy władca, którego doczesne szczątki spoczęły w Katedrze Wawelskiej. W 2019 roku naukowcy, w przeddzień 700-lecia jego koronacji, zajrzeli do komory grobowej króla. Teraz uchylili rąbka tajemnicy, prezentując film z jej wnętrza.

Jak poinformowała Katedra na Wawelu na swoim profilu na Facebooku, w listopadzie 2019 roku, za zgodą konserwatora wzgórza wawelskiego prof. Jana Ostrowskiego, do komory grobowej, w której spoczywa Władysław Łokietek, wpuszczono kamerę przez niewielki otwór. W ten sposób wykonano badania endoskopowe jej wnętrza. Od tego czasu materiały uzyskane dzięki badaniu były analizowane przez naukowców.

6 października 2020 roku wyniki wspomnianych badań zostały zaprezentowane gronu ekspertów, których zaproszono do udziału w opracowaniu naukowym komory, zarówno jej wnętrza, jak i przedmiotów, jakie znajduję się w środku. Film wykonany za pomocą endoskopu Katedra na Wawelu opublikowała w mediach społecznościowych.

Reklama

Katedra Wawelska to wyjątkowe miejsce w polskiej historii. Od czasu Władysława Łokietka na Wawelu koronowali się wszyscy polscy władcy z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. W katedrze pochowanych jest 17 polskich władców. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy